Eron Malekshohiydagi tartibsizliklarni barqarorlashtirdi
Eron davlat ommaviy axborot vositalari G‘arb matbuotida tarqalgan “namoyishchilar mamlakat g‘arbidagi Malekshohiy okrugi ustidan nazoratni qo‘lga oldi” degan xabarlarni rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy bayonotlarda ta’kidlanishicha, bir necha soat davom etgan keskin vaziyatdan so‘ng Malekshohiydagi holat to‘liq barqarorlashtirilgan. Bu haqda kursiv.uz ma’lumot berdi.
Avvalroq Fox News Malekshohiy hamda Ilom viloyatidagi Abdanon shahri namoyishchilar qo‘liga o‘tgani haqida xabar tarqatgan edi. Eron axborot agentliklarining ma’lumotiga ko‘ra, tartibsizliklar chog‘ida radikal guruhlar tomonidan turli provokatsiyalar uyushtirilgan.
Xususan, banklar vayron qilingan, hujjatlar va texnikalar yo‘q qilingan, shuningdek, huquq-tartibot organlari xodimlariga qarata o‘q uzilgan. Eronda ommaviy noroziliklar dekabr oyining oxirida milliy valyutaning keskin qadrsizlanishi sababli boshlangan.
Aholining noroziligiga riyal kursining tebranishi va narxlarning oshishi sabab bo‘lgan. Ushbu voqealar natijasida Markaziy bank rahbari Muhammad Farzin iste’foga chiqqan.

Иран стабилизировал беспорядки в Малекшохи
Иранские государственные СМИ опровергли сообщения западной прессы о том, что «протестующие взяли под контроль округ Малекшохий на западе страны». Об этом сообщает Zamin.uz.
В официальных заявлениях подчеркивается, что после нескольких часов напряженной ситуации ситуация в Малекшохий полностью стабилизирована. Об этом сообщает kursiv.uz.
Ранее Fox News сообщал, что Малекшохий и город Абданон в провинции Илам перешли под контроль протестующих. По данным иранских информационных агентств, во время беспорядков радикальные группы организовали различные провокации.
В частности, были разрушены банки, уничтожены документы и техника, а также велась стрельба по сотрудникам правоохранительных органов. Массовые протесты в Иране начались в конце декабря из-за резкой девальвации национальной валюты.
Причиной недовольства населения стали колебания курса риала и рост цен. В результате этих событий глава Центрального банка Мухаммад Фарзин подал в отставку.