Bork Grenlandiyaning Daniyadan mustaqilligini qo‘llab-quvvatladi
Islandiyalik mashhur xonanda Bork Grenlandiyaning Daniyadan mustaqil bo‘lish istagini qo‘llab-quvvatlaganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida grenlandiyaliklarga mustaqillik yo‘lida omad tilagan holda, Islandiyaning 1944 yilda Daniya boshqaruvidan chiqqanini yaxshi xotiralar bilan eslashini ta’kidladi. Borkning so‘zlariga ko‘ra, o‘sha davrda Islandiya o‘z tilini saqlab qolgan, aks holda hozir uning farzandlari daniya tilida gaplashgan bo‘lardi.
Bu haqda turli manbalar, jumladan, kursiv.uz xabar bergan. Xonanda Grenlandiyada mahalliy aholining hanuz kamsitilishiga e’tibor qaratdi.
Uning ta’kidlashicha, Daniya hukumati bu borada adolatsiz munosabatni davom ettirmoqda. The Guardian nashriga asoslanib, Bork 1960–1970-yillarda grenlandiyalik qizlarga ularning roziligisiz bachadon ichki spiral qo‘yilgani kabi holatlar yuz berganini eslatib o‘tdi.
Shuningdek, bugungi kunda ham mahalliy aholining bolalari davlat idoralari tomonidan oilalaridan ajratib olinayotgani qayd etilgan. Bork kolonializm mavzusiga to‘xtalib, bu masala unda kuchli qo‘rquv va nafrat uyg‘otishini aytdi.
U grenlandiyaliklarning "bir zolim mustamlakachidan boshqasiga" o‘tib qolish ehtimolining o‘zi dahshatli ekanini ta’kidladi. Ushbu bayonot Grenlandiya kelajagi yuzasidan davom etayotgan bahslar avjiga chiqqan bir vaqtda yangradi.
Xususan, AQShning Grenlandiya ustidan nazorat o‘rnatishga qaratilgan urinishlari bu masalani yanada dolzarb qilmoqda.

Борк поддержал независимость Гренландии от Дании
Известный исландский певец Борк заявил о своей поддержке стремления Гренландии к независимости от Дании. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он на своей странице в социальной сети пожелал гренландцам удачи на пути к независимости и подчеркнул, что Исландия с теплыми воспоминаниями вспоминает выход из-под власти Дании в 1944 году. По словам Борка, в то время Исландия сохранила свой язык, иначе сейчас её дети говорили бы на датском.
Об этом сообщили различные источники, в том числе kursiv.uz. Певец обратил внимание на продолжающуюся дискриминацию местного населения в Гренландии.
По его словам, датское правительство продолжает несправедливое отношение в этом вопросе. Ссылаясь на издание The Guardian, Борк напомнил о случаях в 1960–1970-х годах, когда гренландским девушкам без их согласия ставили внутриматочные спирали.
Также отмечается, что и сегодня детей местного населения забирают из семей государственные учреждения. Борк затронул тему колониализма, отметив, что этот вопрос вызывает у него сильный страх и ненависть.
Он подчеркнул, что сама возможность перехода гренландцев «из-под одного жестокого колонизатора к другому» ужасна. Это заявление прозвучало на фоне обострившихся споров о будущем Гренландии.
В частности, попытки США установить контроль над Гренландией делают этот вопрос ещё более актуальным.