Yevropaning shimoliy-g‘arbiy hududlarida kuchli qor va muzlash sababli transport tizimida qiyinchiliklar yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amsterdam aeroportida mingga yaqin yo‘lovchi kechani aeroport binosida o‘tkazishga majbur bo‘ldi, sababi yuzlab reyslar bekor qilindi. Shu bilan birga, Parij aholisi va sayyohlar shaharda tushgan qorning zavqini chiqardilar.
Ular chang‘ilar va qor aravachalaridan foydalanib, qishning go‘zalligidan bahramand bo‘lishdi. Aeroport vakillarining ma’lum qilishicha, yo‘lovchilarga yotoqlar, yostiqlar, choyshablar, ovqat va ichimliklar taqdim etilgan.
Biroq transportdagi uzilishlar kelgusi kunlarda ham davom etishi ehtimoli borligi aytilmoqda. Aviakompaniyalar samolyotlarni muzdan tozalash uchun zarur bo‘lgan suyuqlikni yetkazib olishga alohida e’tibor qaratgan.
Parijdagi aeroportlarda bir qator reyslar bekor qilindi, Bryussel aeroportida esa kechikishlar kuzatildi. Qor va muzning ta’siri nafaqat transportga, balki maktablarning yopilishiga va yo‘llardagi cheklovlarga ham olib keldi.
Shu bilan birga, Parijda yangi yil savdolari boshlanishi munosabati bilan do‘konlar faol ishlamoqda. Aholi qishki jihozlar xarid qilishga katta qiziqish bildirmoqda.

В Европе сильный снег серьёзно повлиял на транспорт
В северо-западных регионах Европы из-за сильного снега и гололёда возникли трудности в транспортной системе. Об этом сообщает Zamin.uz.
В аэропорту Амстердама около тысячи пассажиров были вынуждены провести ночь в здании аэропорта, так как сотни рейсов были отменены. В то же время жители и туристы Парижа наслаждались снегом, выпавшим в городе.
Они использовали лыжи и санки, чтобы насладиться красотой зимы. По словам представителей аэропорта, пассажирам предоставлялись кровати, подушки, простыни, еда и напитки.
Однако сообщается, что перебои в транспорте могут продолжаться и в ближайшие дни. Авиакомпании уделяют особое внимание поставкам необходимой жидкости для удаления льда с самолётов.
В аэропортах Парижа отменены ряд рейсов, в аэропорту Брюсселя наблюдаются задержки. Влияние снега и льда затронуло не только транспорт, но и привело к закрытию школ и ограничениям на дорогах.
В то же время в Париже магазины активно работают в связи с началом новогодних распродаж. Жители проявляют большой интерес к покупке зимних товаров.