Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiyaga nisbatan bosimni oshirish bo‘yicha yana bir keskin fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, AQSH urushni to‘xtatish va Rossiya prezidenti Vladimir Putinga ta’sir o‘tkazish maqsadida Checheniston rahbari Ramzon Qodirovga qarshi harbiy operatsiya o‘tkazishi ehtimoldan xoli emas. Zelenskiy bu fikrni jurnalistlar bilan suhbatda aytib, bunday harakatlar faqat bir variant ekanini qayd etdi.
Zelenskiy o‘z mulohazalarini izohlar ekan, Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning qo‘lga olinganiga oid voqealarni misol keltirdi. Uning fikricha, agar shunday keskin va namoyishkorona harakatlar amalga oshirilsa, Putin bunga e’tibor qaratib, o‘z siyosatini qayta ko‘rib chiqishi mumkin.
Shu munosabat bilan Reuters axborot agentligi AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp Venesueladagi operatsiya va Maduroning qo‘lga olinishi haqida bergan bayonotlarini eslatib o‘tdi. Zelenskiy, shuningdek, AQSH siyosiy bosim o‘tkazish uchun yetarli vositalarga ega ekanligini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, Ukraina AQSH tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lishi kerak. Biroq, Zelenskiy Rossiya bilan olib borilayotgan muzokaralarni “vaqtni cho‘zish” deb baholaydi.
Bu orada, Ramzon Qodirovning so‘nggi paytlarda omma oldida kamroq ko‘rinayotgani haqida turli xabarlar tarqalmoqda. Ayrim manbalarda uning sog‘lig‘i yomonlashgani haqida taxminlar mavjud.
Shu bilan birga, Zelenskiy tomonidan aytilgan “operatsiya” haqidagi gaplar rasmiy reja emas, balki siyosiy signal sifatida baholanmoqda. Bunday bayonotlar xalqaro maydondagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkin.
Kelgusi haftalarda AQSH, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi har qanday bayonotlar oddiy so‘zlar bo‘lib qolmay, katta siyosiy jarayonlarning bir qismiga aylanishi ehtimoli yuqori.

Зеленский: Есть вероятность операции против Кадырова
Президент Украины Владимир Зеленский вновь высказал резкое мнение о необходимости усиления давления на Россию. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, проведение военной операции против главы Чечни Рамзана Кадырова с целью остановки войны и воздействия на президента России Владимира Путина не исключено. Зеленский заявил об этом в разговоре с журналистами, отметив, что такие действия — лишь один из вариантов.
Комментируя свои мысли, Зеленский привел в пример события с арестом президента Венесуэлы Николаса Мадуро. По его мнению, если будут предприняты такие резкие и демонстративные шаги, Путин может обратить на это внимание и пересмотреть свою политику.
В связи с этим информационное агентство Reuters напомнило заявления бывшего президента США Дональда Трампа о возможной операции в Венесуэле и аресте Мадуро. Зеленский также подчеркнул, что США обладают достаточными средствами для политического давления.
По его словам, Украина должна стать одним из приоритетных направлений внешней политики США. Однако Зеленский оценивает переговоры с Россией как «затягивание времени».
Тем временем распространяются различные сообщения о том, что Рамзан Кадыров в последнее время реже появляется на публике. Некоторые источники предполагают ухудшение его здоровья.
Вместе с тем, слова Зеленского об «операции» рассматриваются не как официальный план, а как политический сигнал. Такие заявления могут еще больше осложнить ситуацию на международной арене.
В ближайшие недели любые заявления между США, Россией и Украиной могут перестать быть просто словами и стать частью крупных политических процессов.