Shimoliy Atlantikada so‘nggi kunlarda e’tiborga molik voqea yuz berdi: AQSh Rossiya bayrog‘i ostida harakatlangan neft tankerini hibsga olgani haqida ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQShning Yevropa qo‘mondonligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, tanker ikki haftadan ortiq vaqt davomida kuzatuv ostida bo‘lgan va sud qaroriga asosan to‘xtatilgan. Qiziq jihati shundaki, tanker ta’qib jarayonida o‘zini yashirishga uringan.
U avval “Bella-1” nomi bilan tanilgan bo‘lsa, keyinroq “Marinera” deb qayta ro‘yxatdan o‘tkazilgan va Rossiya bayrog‘i ostida harakatlana boshlagan. Hibsga olish operatsiyasi Atlantikada, Islandiya yaqinida amalga oshirilgani aytilmoqda.
AQSh rasmiylariga ko‘ra, bu harakat Venesuela nefti eksportini to‘xtatishga qaratilgan sanksiyalar doirasida amalga oshirilgan. Bundan tashqari, Reuters agentligi xabariga ko‘ra, operatsiya vaqtida Rossiya harbiy kuchlari ham yaqin hududda bo‘lgan.
Hatto tanker Rossiyaning suv osti kemasi tomonidan kuzatilgani haqida ma’lumotlar bor. To‘qnashuv haqida rasmiy xabarlar yo‘q, lekin vaziyat jiddiylik kasb etgan.
Rossiya tomonidan ham muhim bayonotlar berildi. Moskva “Marinera” bilan aloqa uzilganini bildirgan va ayrim siyosatchilar bu hodisani “dengizdagi ochiq piratlik” deb baholagan.
Ushbu voqea faqat bir tanker taqdiri bilan cheklanmaydi. Bu hodisa Arktika va Atlantika yo‘nalishidagi siyosiy-iqtisodiy kurashning bir qismi sifatida talqin qilinmoqda.
Endi kema qayerga olib ketilishi, ish qanday rasmiylashtirilishi va Rossiya qanday javob choralarini ko‘rishi — asosiy masalalar bo‘lib qolmoqda.

США задержали российский танкер в Атлантике
В Северной Атлантике в последние дни произошло заметное событие: США сообщили о задержании нефтяного танкера под российским флагом. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Европейского командования США, танкер находился под наблюдением более двух недель и был остановлен на основании судебного решения. Интересно, что в ходе преследования танкер пытался скрыться.
Ранее он был известен под названием «Bella-1», а затем был перерегистрирован как «Marinera» и начал движение под российским флагом. Операция по задержанию была проведена в Атлантике, недалеко от Исландии.
По словам официальных представителей США, это действие было предпринято в рамках санкций, направленных на прекращение экспорта венесуэльской нефти. Кроме того, по информации агентства Reuters, во время операции российские военные силы также находились вблизи района.
Существуют даже данные о том, что танкер отслеживался российской подводной лодкой. Официальных сообщений о столкновениях нет, но ситуация приобрела серьёзный характер.
Со стороны России также были сделаны важные заявления. Москва сообщила о прекращении связи с «Marinera», а некоторые политики охарактеризовали этот инцидент как «открытое морское пиратство».
Это событие не ограничивается судьбой одного танкера. Его рассматривают как часть политико-экономической борьбы на арктическом и атлантическом направлениях.
Теперь основными вопросами остаются: куда будет направлено судно, как будет оформлено дело и какие ответные меры предпримет Россия.