Xitoyda narxlar oshdi, talab sust bo‘lib qolmoqda
Xitoyda iste’mol narxlari dekabr oyida so‘nggi uch yil ichidagi eng yuqori darajaga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘sishga asosan oziq-ovqat mahsulotlari, jumladan yangi sabzavotlar va mol go‘shti narxlarining oshishi sabab bo‘ldi. Biroq, yil oxiridagi narx o‘sishi past darajada kuzatilib, ichki talabning sust ekanini ko‘rsatdi.
Ishlab chiqaruvchilar narxlari indeksi esa yil davomida pasayishda davom etdi. Bu holat ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida mahsulotlarning ortiqchaligi va narx raqobati kuchli ekanini anglatadi.
Shu sababli iqtisodiy faollikni oshirish hamda narxlarni barqarorlashtirish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rish zarur bo‘lib qolmoqda. Xitoy hukumati aholining daromadini oshirish va iste’mol imkoniyatlarini kengaytirishni asosiy maqsad qilib qo‘ygan.
Shu bilan birga, ortiqcha mahsulot hajmini kamaytirish va narxlarni nazorat qilish bo‘yicha ham ishlar olib borilmoqda. Mutaxassislarning fikricha, yillik narx o‘sishi past darajada saqlanib, rasmiylar belgilagan iqtisodiy maqsadlarga erishilmayapti.
Shu bois, kelgusi yilda iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlash va deflyatsiyani kamaytirish uchun hukumat tomonidan qo‘shimcha chora-tadbirlar amalga oshirilishi kutilmoqda.

В Китае цены выросли, спрос остается слабым
В Китае потребительские цены в декабре достигли самого высокого уровня за последние три года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот рост был вызван в основном увеличением цен на продукты питания, включая свежие овощи и говядину. Однако в конце года рост цен наблюдался на низком уровне, что свидетельствует о слабом внутреннем спросе.
Индекс цен производителей продолжал снижаться в течение года. Это означает, что среди производителей наблюдается избыток продукции и высокая ценовая конкуренция.
Поэтому необходимо принять дополнительные меры для повышения экономической активности и стабилизации цен. Правительство Китая поставило своей основной целью повышение доходов населения и расширение возможностей потребления.
Вместе с тем ведутся работы по сокращению избыточного объема продукции и контролю за ценами. По мнению специалистов, годовой рост цен сохраняется на низком уровне, и официальные экономические цели не достигаются.
По этой причине в следующем году ожидается принятие дополнительных мер правительством для поддержки экономического роста и снижения дефляции.