Ushbu holat kamida 12 soatdan beri davom etayotganini xalqaro internet monitoringi bilan shug‘ullanuvchi NetBlocks tashkiloti ma’lum qildi. Tashkilot bergan hisobotga ko‘ra, mamlakatda internet ulanishi sezilarli darajada pasayib, tarmoq tezligi odatiy ko‘rsatkichlarning atigi 1 foizini tashkil qilmoqda.
Bu esa deyarli butun mamlakatda internet aloqasi to‘xtab qolganini anglatadi. Ma’lum qilinishicha, ushbu uzilishlar sabablari bo‘yicha Eron rasmiylari hozircha hech qanday rasmiy bayonot bermagan.
Shuningdek, internetga oid rejalashtirilgan cheklovlar haqida ham oldindan ogohlantirish berilmagan. Hodisaga oid tafsilotlar hozircha noma’lum bo‘lib qolmoqda.

В Иране интернет-соединение прервано уже 12 часов
Международная организация NetBlocks, занимающаяся мониторингом интернета, сообщила, что данная ситуация продолжается как минимум 12 часов. Согласно отчету организации, подключение к интернету в стране значительно снизилось, а скорость сети составляет всего 1% от обычных показателей.
Это означает, что интернет-связь практически полностью остановилась по всей стране. Сообщается, что иранские официальные лица пока не сделали никаких официальных заявлений по причинам этих перебоев.
Кроме того, не было предварительных предупреждений о планируемых ограничениях интернета. Подробности инцидента пока остаются неизвестными.