Kriviy Rigga hujum: 12 kishi jarohatlandi.
8-yanvar, payshanba kuni Rossiya Kriviy Rig shahriga bir vaqtning o‘zida turli vositalar yordamida ommaviy hujum uyushtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hujum oqibatida kamida 12 kishi, jumladan bir bola jarohat olgani ma’lum qilindi. Dnipropetrovsk viloyati harbiy ma’muriyati va shahar mudofaa kengashi rahbarlarining xabar berishicha, dastlab jabrlanganlar soni 9 kishi deb qayd etilgan, keyinchalik bu raqam oshgan.
Yaradorlar orasida ahvoli og‘ir bo‘lganlar ham bor. Jumladan, portlash oqibatida bir kishining oyog‘i uzilib ketgani qayd etilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, dastlab shaharga “Iskander” majmuasidan ikki ballistik raketa uchirilgan, keyin esa dronlar yordamida hujum uyushtirilgan. Zarbalar natijasida ko‘p qavatli turar joy binolari zarar ko‘rgan, ayrim binolarda yong‘in chiqqani tasvirlarda aks etgan.
Hujumdan so‘ng shaharda elektr, isitish va suv ta’minotida uzilishlar yuzaga kelgan. Eng qiyin tomoni shundaki, zarbalar kechagi o‘qqa tutishlardan keyin ham qisman elektrsiz qolgan shahar aholisiga yana qo‘shimcha qiyinchiliklar tug‘dirdi.
Xuddi shu kuni Xerson viloyatida ham vaziyat og‘ir bo‘ldi. Rossiya o‘qqa tutishi natijasida qurbonlar va yaradorlar borligi xabar qilindi.
Taras Shevchenko qishlog‘i yaqinida esa dron fuqarolik avtomobiliga portlovchi modda tashlagan. Energetika sohasida ham muammolar davom etmoqda.
7-yanvar kuni kechqurun sodir bo‘lgan keng ko‘lamli hujumlardan keyin Dnipropetrovsk va Zaporijjya viloyatlarida elektr ta’minotini tiklash ishlari olib borilmoqda. DTEK ma’lumotiga ko‘ra, 8-yanvar kuni tushga kelib Dnipropetrovsk viloyatida yuz minglab aholi hali ham elektrsiz qolgan.
Xulosa qilib aytganda, 8-yanvardagi hujumlar insonlar hayotiga, shuningdek, shaharlarning kundalik hayotiga jiddiy zarar yetkazdi. Uylar shikastlandi, yong‘inlar sodir bo‘ldi, infratuzilma izdan chiqdi.
Hozirda eng muhim vazifa — qutqaruv ishlarini tashkil etish, jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish va ta’minot tizimlarini imkon qadar tezroq tiklashdir.

Атака на Кривой Рог: 12 человек получили ранения
8 января, в четверг, Россия одновременно с использованием различных средств организовала массовую атаку на город Кривой Рог. Об этом сообщил Zamin.uz.
В результате атаки, как стало известно, пострадали по меньшей мере 12 человек, в том числе один ребенок. По сообщениям руководителей военной администрации Днепропетровской области и городского совета обороны, первоначально число пострадавших составляло 9 человек, позже эта цифра увеличилась.
Среди раненых есть люди с тяжелым состоянием. В частности, в результате взрыва у одного человека оторвало ногу.
По данным, сначала в город были выпущены две баллистические ракеты из комплекса «Искандер», затем была организована атака с помощью дронов. В результате ударов пострадали многоэтажные жилые дома, на некоторых зданиях произошли пожары, что зафиксировано на видео.
После атаки в городе возникли перебои с электроснабжением, отоплением и водоснабжением. Самое сложное то, что удары создали дополнительные трудности для жителей города, которые уже частично оставались без электричества после вчерашних обстрелов.
В тот же день ситуация осложнилась и в Херсонской области. Сообщается о жертвах и раненых в результате обстрелов со стороны России.
Возле села Тарас Шевченко дрон сбросил взрывчатое вещество на гражданский автомобиль. Проблемы продолжаются и в энергетической сфере.
После масштабных атак, произошедших вечером 7 января, в Днепропетровской и Запорожской областях ведутся работы по восстановлению электроснабжения. По данным DTEK, к полудню 8 января сотни тысяч жителей Днепропетровской области все еще остаются без электричества.
Подводя итог, атаки 8 января нанесли серьезный ущерб жизни людей, а также повседневной жизни городов. Повреждены дома, произошли пожары, инфраструктура вышла из строя.
В настоящее время главная задача — организовать спасательные работы, оказать помощь пострадавшим и как можно скорее восстановить системы жизнеобеспечения.