Rossiya dron hujumi: Kiyevda qurbonlar va talafotlar
9-yanvar kuni, jumaga o‘tar kechasi, Rossiya Federatsiyasi Qurolli kuchlari Kiyev shahriga dronlar yordamida keng ko‘lamli hujum uyushtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgi ma’lumotlarga ko‘ra, kamida to‘rt kishi halok bo‘lgan, 19 kishi jarohat olgan. Kiyev meri Vitaliy Klichko bergan ma’lumotga ko‘ra, halok bo‘lganlar orasida tez yordam xodimi ham bor.
U Darnitsa tumanida chaqiruvga borgan va ayni paytda dronning ko‘p qavatli uyga urilishi oqibatida hayotdan ko‘z yumgan. Shaharning boshqa hududlarida ham hujum oqibatlari qayd etilgan.
Jumladan, Dniprovskiy tumanida dron zarbasi ko‘p qavatli uyni shikastlagan, Desnyanskiy tumanida savdo markazi hududida yong‘in chiqqan. Pecherskiy tumanida esa 24 qavatli noturar bino zarar ko‘rgan.
Klichkoning ta’kidlashicha, muhim infratuzilma obyektlariga yetkazilgan zarar sababli Kiyevda elektr va suv ta’minotida uzilishlar yuzaga kelgan. Hujum faqat Kiyev bilan cheklanmay, Lviv viloyatida ham muhim infratuzilma obyektlariga zarar yetkazilgani aytilmoqda.
Monitoring xizmatlari hujumdan avval Rossiyaning “Kapustin Yar” poligoni atrofida g‘ayrioddiy faollik kuzatilganini ma’lum qilgan. Ukraina Havo kuchlari esa Lviv tomon uchirilgan raketaning soatiga 13 ming kilometr tezlikda harakatlanganini qayd etgan.
Ammo raketaning turi faqat qoldiqlar to‘liq o‘rganilgandan so‘ng aniqlanishi bildirildi. Mazkur hujum oqibatida Kiyev va boshqa hududlarda jiddiy talafotlar yuzaga keldi.
Qurbonlar, yong‘inlar va infratuzilmadagi uzilishlar aholining kundalik hayotiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Hozirgi vaziyatda asosiy e’tibor qutqaruv ishlarini tezlashtirish, zarar ko‘lamini aniqlash va xavfsizlikni ta’minlashga qaratilmoqda.

Российская атака дронов: жертвы и разрушения в Киеве
В ночь с 8 на 9 января Вооружённые силы Российской Федерации нанесли масштабный удар по городу Киев с помощью дронов. Об этом сообщил Zamin.uz.
По имеющимся данным, погибло не менее четырёх человек, 19 получили ранения. По информации мэра Киева Виталия Кличко, среди погибших есть сотрудник скорой помощи.
Он находился в Дарницком районе по вызову и погиб в результате попадания дрона в многоэтажный дом. Последствия атаки зафиксированы и в других районах города.
В частности, в Днепровском районе удар дрона повредил многоэтажный дом, в Деснянском районе в торговом центре возник пожар. В Печерском районе пострадал 24-этажный жилой дом.
По словам Кличко, из-за повреждения важных объектов инфраструктуры в Киеве произошли перебои с электро- и водоснабжением. Удар был нанесён не только по Киеву, но и по важным объектам инфраструктуры во Львовской области.
Мониторинговые службы сообщили о необычной активности в районе российского полигона «Капустин Яр» перед атакой. Воздушные силы Украины отметили, что ракета, выпущенная в сторону Львова, двигалась со скоростью 13 тысяч километров в час.
Однако тип ракеты будет установлен только после полного изучения её обломков. В результате этой атаки в Киеве и других районах произошли серьёзные разрушения.
Жертвы, пожары и перебои в инфраструктуре негативно влияют на повседневную жизнь населения. В текущей ситуации основное внимание уделяется ускорению спасательных работ, определению масштабов ущерба и обеспечению безопасности.