Bu haqda Markaziy Osiyo Quyosh astronomiyasi laboratoriyasi rasmiy ma’lumot berdi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, kunning o‘rtalarida Quyoshda yuqori faollik kuzatilgan.
Koronograflar orqali olingan suratlarda moddaning turli yo‘nalishlarga yuqori tezlikda otilib chiqishi aniq ko‘ringan. Laboratoriya xabariga ko‘ra, portlashning asosiy manbai Quyoshning orqa tomonida joylashgan, ya’ni bu qism hozirda Yerga qarama-qarshi holatda.
Shu sababli hech bir sun’iy yo‘ldosh mazkur jarayonni to‘g‘ridan to‘g‘ri kuzatmagan. Hozirgi kunda portlash tafsilotlari faqat kosmik asboblar yordamida taxminan baholanmoqda.
Mutaxassislar ikki hafta avval Quyoshning hozir ko‘rinmayotgan qismi Yerga qaragan paytda, u yerda jiddiy xavotirga sabab bo‘ladigan hodisalar qayd etilmaganini ma’lum qilishmoqda. Faqatgina bir necha o‘rta darajadagi chaqnashlar kuzatilgan.
Shu ma’lumotlar asosida hozirgi portlashning qaysi hudud bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligi haqida taxminlar ilgari surilmoqda. Olimlarning fikriga ko‘ra, agar bu portlash faollik kuzatilgan hududlardan biri bilan bog‘liq bo‘lsa, u Quyosh diskining ekvatordan pastki qismida, o‘ng tomonda joylashgan dog‘lar guruhi atrofida yuz bergan bo‘lishi mumkin.
Ammo bu hali faqat taxminiy xulosa. Portlash joyini aniqlash uchun qo‘shimcha vaqt talab etiladi.
Qiziq tomoni shundaki, portlash manbai taxminan bir haftadan so‘ng aniqroq kuzatilishi mumkin. Chunki Quyoshdagi dog‘lar guruhi uning aylanishi sababli chap ufqdan chiqib, Yerga tomon yaqinlashadi.
Shu vaqtda olimlar portlashning manbasi haqida batafsilroq ma’lumot olish imkoniga ega bo‘lishadi. O‘shanda portlash qayerdan kelib chiqqani bo‘yicha aniqroq xulosa qilish mumkin bo‘ladi.

На обратной стороне Солнца произошёл мощный взрыв
Об этом официально заявила Лаборатория солнечной астрономии Центральной Азии. По словам специалистов, в середине дня на Солнце наблюдалась высокая активность.
На снимках, полученных с помощью коронографов, отчетливо видно, как вещество выбрасывается с высокой скоростью в разных направлениях. По сообщению лаборатории, основной источник взрыва находится на обратной стороне Солнца, то есть в той части, которая в настоящее время обращена в противоположную сторону от Земли.
Поэтому ни один искусственный спутник не наблюдал этот процесс напрямую. В настоящее время детали взрыва оцениваются приблизительно с помощью космических приборов.
Специалисты сообщают, что две недели назад, когда невидимая сейчас часть Солнца была обращена к Земле, там не было зафиксировано событий, вызывающих серьезную тревогу. Были замечены лишь несколько вспышек среднего уровня.
На основе этих данных выдвигаются предположения о том, с каким регионом может быть связан нынешний взрыв. По мнению ученых, если этот взрыв связан с одним из регионов с наблюдаемой активностью, то он мог произойти в группе пятен, расположенных в нижней части солнечного диска у экватора, справа.
Однако это пока лишь предварительный вывод. Для определения точного места взрыва потребуется дополнительное время.
Интересно, что источник взрыва может быть более точно наблюдаем примерно через неделю. Поскольку группа пятен на Солнце из-за его вращения выйдет с левого горизонта и приблизится к Земле.
В это время ученые смогут получить более подробную информацию о источнике взрыва. Тогда можно будет сделать более точные выводы о том, откуда именно произошел взрыв.