UzNex: TRUMP memkoini bo‘yicha tekshiruv boshlandi
UzNex platformasi rasmiy saytida bir qator kriptoaktivlar bo‘yicha tekshiruv o‘tkazilayotgani haqida ma’lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tekshiruv ro‘yxatida A, KWAV, KBH, KHAI, AMF tokenlari, shuningdek, AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp nomi bilan bog‘liq TRUMP memkoini ham kiritilgan. Bu haqda "Kursiv.uz" xabar bermoqda.
Mazkur masala yuzasidan "Kursiv Uzbekistan" tahririyati tekshiruvning sabablarini va uning qancha davom etishini aniqlashtirish maqsadida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi hamda UzNex kriptobirjasiga rasmiy so‘rov yuborgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp oilasi bilan bog‘liq tokenlar 2025 yilda Donald Trampning saylovoldi kampaniyasi doirasida ommaga taqdim etilgan.
O‘shanda OFFICIAL TRUMP (TRUMP) va OFFICIAL MELANIA (MELANIA) nomli memkoinlar ishga tushirilgan va ular Donald hamda Melaniya Trampning shaxsiy sahifalarida faol targ‘ib qilingan. TRUMP memkoini 2025 yil 18 yanvarda, Trampning inauguratsiyasidan ikki kun oldin, Solana tarmog‘ida ishga tushirilgan.
Coinmarketcap ma’lumotlariga ko‘ra, dastlabki davrda ushbu tokenlarning narxi sezilarli darajada oshgan. Jumladan, TRUMP memkoini 75 dollardan yuqori ko‘rsatkichga yetgan, MELANIA esa qariyb 14 dollarni tashkil etgan.
Hozirda mazkur tokenlarning faoliyati va bozor qiymati yuzasidan tekshiruv davom etmoqda. Natijalar bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlar taqdim etilishi kutilmoqda.

UzNex: По делу о мемкоине TRUMP начато расследование
На официальном сайте платформы UzNex сообщается о проведении расследования по ряду криптоактивов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В список расследуемых входят токены A, KWAV, KBH, KHAI, AMF, а также мемкоин TRUMP, связанный с именем бывшего президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает "Kursiv.uz".
По данному вопросу редакция "Kursiv Uzbekistan" направила официальный запрос в Национальное агентство перспективных проектов и криптобиржу UzNex с целью выяснения причин расследования и его продолжительности. По информации, токены, связанные с семьёй Трампа, были представлены общественности в 2025 году в рамках предвыборной кампании Дональда Трампа.
В то время были запущены мемкоины OFFICIAL TRUMP (TRUMP) и OFFICIAL MELANIA (MELANIA), которые активно продвигались на личных страницах Дональда и Мелании Трамп. Мемкоин TRUMP был запущен 18 января 2025 года, за два дня до инаугурации Трампа, в сети Solana.
Согласно данным Coinmarketcap, в начальный период цена этих токенов значительно выросла. В частности, мемкоин TRUMP достиг отметки выше 75 долларов, а MELANIA — около 14 долларов.
В настоящее время продолжается расследование деятельности и рыночной стоимости указанных токенов. Ожидается предоставление дополнительной информации по результатам.