Tojikistondagi zilzila O‘zbekiston hududida ham sezildi
Tojikiston hududida qayd etilgan zilzila O‘zbekiston hududida ham sezildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Respublika Seysmoprognostik monitoring markazi xabar berdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 9-yanvar kuni mahalliy vaqt bilan soat 02:14 da Tojikistonda zilzila sodir bo‘lgan.
Zilzilaning epitsentri Toshkentdan 477 km janubi-sharqda, Tog‘li Badaxshon hududida joylashgan. Zilzilaning magnitudasi 5,3 bo‘lib, yer qimirlash chuqurligi 139 kilometrni tashkil etgan.
Epitsentrning geografik koordinatalari 38,39 daraja shimoliy kenglik va 73,37 daraja sharqiy uzunlikda joylashgan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu zilzila O‘zbekistonning ayrim hududlarida ham sezilgan.
Jumladan: - Farg‘ona viloyatida sezilish kuchi 2–3 ballni tashkil etgan (taxminan 260 km masofada); - Andijon viloyatida 2 ball (285 km masofada); - Namangan viloyatida ham 2 ball (325 km masofada) qayd etilgan. Eslatib o‘tamiz, bundan avval Qirg‘iziston hududida sodir bo‘lgan zilzila ham O‘zbekistonning ayrim hududlarida sezilgani haqida xabar berilgan edi.

Землетрясение в Таджикистане ощущалось также на территории Узбекистана
Землетрясение, зарегистрированное на территории Таджикистана, также ощущалось на территории Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил Республиканский центр сейсмопрогностического мониторинга. Согласно официальным данным, 9 января в 02:14 по местному времени в Таджикистане произошло землетрясение.
Эпицентр землетрясения находился в 477 км к юго-востоку от Ташкента, в горном районе Бадахшана. Магнитуда землетрясения составила 5,3, глубина подземных толчков — 139 километров.
Географические координаты эпицентра — 38,39 градуса северной широты и 73,37 градуса восточной долготы. По словам специалистов, это землетрясение ощущалось и в некоторых регионах Узбекистана.
В частности: - В Ферганской области сила ощущений составила 2–3 балла (примерно в 260 км); - В Андижанской области — 2 балла (285 км); - В Наманганской области также зафиксировано 2 балла (325 км). Напомним, ранее сообщалось, что землетрясение, произошедшее на территории Кыргызстана, также ощущалось в некоторых регионах Узбекистана.