AQSh kuchlari Karib dengizida Venesuelaga tegishli bo‘lgan “Olina” nomli neft tankerini qo‘lga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu harakat Venesueladan tashqariga chiqayotgan neftni nazorat qilish va noqonuniy tranzitlarni oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlarning bir qismi sifatida amalga oshirildi. Ichki xavfsizlik vazirligi hamda dengiz kuchlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan operatsiya davomida tanker to‘xtatildi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, kema Venesueladan jo‘nab ketgan va AQSh kuchlaridan qochishga uringan. “Olina” tankeri bir nechta davlatlarning sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilgan bo‘lib, so‘nggi haftalarda AQSh tomonidan qo‘lga olingan beshinchi kema hisoblanadi.
Mutaxassislarning fikricha, bu harakat Venesuelaning neft eksportini nazorat qilishga qaratilgan doimiy operatsiyalarning bir qismidir. Operatsiya jarayoni videoga yozib olingan va unda harbiylarning vertolyotdan kemaga tushgani aks etgan.
Ushbu choralar AQShning Karib dengizidagi neft kemalarini tekshirish va xalqaro sanksiyalarga rioya qilinishini ta’minlash maqsadida olib borilmoqda.

Силы США задержали венесуэльский танкер в Карибском море
Силы США захватили в Карибском море нефтяной танкер «Олина», принадлежащий Венесуэле. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это действие было предпринято в рамках мер по контролю за нефтью, вывозимой из Венесуэлы, и предотвращению незаконных транзитов. Танкер был остановлен в ходе операции, проведённой совместно с министерством внутренней безопасности и военно-морскими силами.
По официальным данным, судно направлялось из Венесуэлы и пыталось уйти от сил США. Танкер «Олина» включён в санкционные списки нескольких стран и является пятым судном, захваченным США за последние недели.
По мнению экспертов, это действие является частью постоянных операций по контролю экспорта нефти из Венесуэлы. Процесс операции был записан на видео, на котором показано, как военные спускаются с вертолёта на судно.
Эти меры предпринимаются США с целью проверки нефтяных судов в Карибском море и обеспечения соблюдения международных санкций.