Eron rahbari xalqni birlikka chaqirdi
Eronda so‘nggi kunlarda kuchaygan norozilik namoyishlari davomida mamlakat oliy rahbari Ali Xomanaiy xalqni birlikka va hamjihatlikka chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, ko‘chalarga chiqqan ayrim fuqarolar vaziyatni chuqur anglab yetmagan insonlar bo‘lib, ular tashqi kuchlarning ta’siriga uchragan. Xomanaiy AQSH prezidenti Donald Trampni tanqid qilib, uning siyosatini ikkiyuzlamachilik deb baholagan va AQSHning Eron xalqiga nisbatan siyosatini keskin qoralagan.
Oliy rahbarning so‘zlariga ko‘ra, Trampning qo‘llari minglab eronliklarning qoni bilan bo‘yalgan, ammo u o‘zini Eron xalqini qo‘llab-quvvatlayotgandek ko‘rsatmoqda. Shuningdek, Xomanaiy o‘z nutqida tarixiy misollar keltirib, avvalgi Eron shohi Muhammad Rizo Pahlaviyning ag‘darilishi kabi hodisalar takrorlanishi mumkinligini ta’kidladi.
U tashqi aralashuvlar va bosimlarga qaramasdan, Eron xalqini o‘z birdamligini saqlashga chaqirdi. Norozilik namoyishlari 28 dekabr kuni mahalliy valyutaning qadrsizlanishi sababli boshlangan.
Xavfsizlik choralari kuchaytirilgan bo‘lib, politsiya tomonidan ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz va boshqa vositalar qo‘llangan. Donald Tramp esa, agar namoyishchilar o‘ldirilsa, Eronga nisbatan keskin choralar ko‘rilishini bildirgan.
Hozirgi vaziyatda mamlakat ichki iqtisodiy muammolar va tashqi siyosiy bosimlar o‘rtasida qolgandek. Endi asosiy savol shuki, bu keskinlik yumshaydimi yoki yanada kuchayadimi?

Лидер Ирана призвал народ к единству
В Иране во время усилившихся в последние дни протестов высший лидер страны Али Хаменеи призвал народ к единству и сплочённости. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, некоторые граждане, вышедшие на улицы, не до конца понимают ситуацию и находятся под влиянием внешних сил. Хаменеи критиковал президента США Дональда Трампа, назвав его политику лицемерной, и резко осудил политику США в отношении иранского народа.
По словам высшего лидера, руки Трампа запятнаны кровью тысяч иранцев, однако он пытается представить себя поддерживающим иранский народ. Также Хаменеи в своей речи привёл исторические примеры, подчеркнув, что события, подобные свержению прежнего шаха Ирана Мохаммада Резы Пехлеви, могут повториться.
Он призвал иранский народ сохранять единство несмотря на внешнее вмешательство и давление. Протесты начались 28 декабря из-за обесценивания местной валюты.
Меры безопасности были усилены, полиция применяла слезоточивый газ и другие средства. Дональд Трамп заявил, что в случае гибели протестующих против Ирана будут приняты жёсткие меры.
В текущей ситуации страна оказалась между внутренними экономическими проблемами и внешним политическим давлением. Теперь главный вопрос — ослабнет ли напряжённость или усилится?