AQSH prezidenti Donald Tramp Rossiya tomonidan bildirilgan murojaatga javoban, AQSH tomonidan ushlab qolinib, hibsda saqlanayotgan tanker ekipajidagi ikki nafar Rossiya fuqarosini ozod etish bo‘yicha qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi ushbu qarorni ijobiy baholab, AQSH prezidentiga rasmiy minnatdorlik bildirdi. Hozircha AQSH rasmiy tashkilotlari bu qaror yuzasidan ommaviy axborot vositalariga izoh bergani yo‘q.
Avvalroq, 7-yanvar kuni AQSH Qirg‘oq qo‘riqlash xizmati “Bella 1” (ilgari “Marinera” nomi bilan yuritilgan) tankerini ushlab qolgandi. Vashingtonning ma’lum qilishicha, mazkur kema sanksiyalar ostidagi neftni tashishda ayblangan.
Tanker avval Panama bayrog‘i ostida suzgan bo‘lsa, keyinchalik Rossiya bayrog‘iga o‘tgani qayd etilgan. Kema ekipaji jami 28 kishidan iborat bo‘lib, ular orasida 17 nafar Ukraina, 6 nafar Gruziya, 3 nafar Hindiston va 2 nafar Rossiya fuqarosi mavjud.
Donald Tramp avvalroq Fox News telekanaliga bergan intervyusida tanker ushlangan paytda Rossiya tomonidan yuborilgan suvosti kemasi va esmines AQSH kuchlari yetib kelgach, hududni tark etganini aytib o‘tgan edi. Tanker AQSH nazoratiga olingan va undagi neft tushirib olinmoqda.
Mazkur voqea xalqaro maydonda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Bir tomonda sanksiyalar va xavfsizlik masalalari, boshqa tomonda esa ekipaj a’zolarining taqdiri haqida savollar ko‘tarilmoqda.
Endilikda asosiy masala shuki, ushbu qarordan so‘ng voqealar qanday rivojlanadi va AQSH bu masalaga qanday yakun yasaydi?

Трамп решил освободить российских моряков
Президент США Дональд Трамп принял решение освободить двух граждан России из экипажа танкера, задержанных и находящихся под стражей в США, в ответ на обращение, поступившее от России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министерство иностранных дел России положительно оценило это решение и выразило официальную благодарность президенту США. Пока официальные органы США не давали комментариев по этому поводу для средств массовой информации.
Ранее, 7 января, Береговая охрана США задержала танкер «Bella 1» (ранее известный под названием «Marinera»). По информации Вашингтона, судно обвиняется в перевозке нефти, подпадающей под санкции.
Танкер ранее ходил под флагом Панамы, а затем был переведен под российский флаг. Экипаж судна состоит из 28 человек, среди которых 17 граждан Украины, 6 граждан Грузии, 3 гражданина Индии и 2 гражданина России.
Дональд Трамп ранее в интервью телеканалу Fox News сообщил, что в момент задержания танкера российская подводная лодка и эсминец покинули район после прибытия сил США. Танкер был взят под контроль США, и нефть с него выгружается.
Это событие вызвало большой интерес на международной арене. С одной стороны, поднимаются вопросы санкций и безопасности, с другой — судьбы членов экипажа.
Теперь основной вопрос заключается в том, как будут развиваться события после этого решения и как США подведут итог по этому делу?