Grenlandiya aholisi AQSh tarkibiga qo‘shilishni istamaydi
Grenlandiya aholisi AQSh tarkibiga qo‘shilish g‘oyasini qo‘llab-quvvatlamaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Financial Times nashri Verian tomonidan o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, orol aholisining 85 foizi Amerika fuqaroligini olishni istamasligini bildirgan. Ushbu ma’lumot kursiv.uz sayti tomonidan ham e’lon qilindi.
So‘rov ishtirokchilari bunday qarashlariga bir qancha sabablarni ko‘rsatishgan. Ularning fikricha, Daniyada turmush darajasi yuqoriroq, shuningdek, AQShdagi jinoyatchilik darajasi va tibbiy xizmatlarning qimmatligi xavotir uyg‘otadi.
So‘rovda qatnashganlarning faqat kichik bir qismi Amerika fuqaroligini olish g‘oyasiga ijobiy munosabat bildirgan. Financial Times materialida nazariy jihatdan Vashington grenlandiyaliklarni o‘ziga jalb qilish uchun ularga Amerika pasporti va har biriga bir million dollar taklif qilishi mumkinligi ham aytilgan.
Shu bilan birga, Grenlandiyani AQSh tomonidan “sotib olish” mavzusi yana kun tartibida. Sobiq AQSh Prezidenti Donald Tramp o‘z maqsadlariga erishish niyatida ekanini ta’kidlab, grenlandiyaliklarning Amerika bilan yaqinlashishga qiziqayotgani haqida gapirgan.

Население Гренландии не хочет присоединяться к США
Согласно результатам опроса, проведенного изданием Financial Times и Verian, 85 процентов жителей острова заявили, что не хотят получать американское гражданство. Эта информация также была опубликована на сайте kursiv.uz.
Участники опроса указали несколько причин для такого мнения. По их мнению, уровень жизни в Дании выше, а также вызывает беспокойство уровень преступности в США и дороговизна медицинских услуг.
Лишь небольшая часть участников опроса выразила положительное отношение к идее получения американского гражданства. В материале Financial Times также говорится, что теоретически Вашингтон мог бы привлечь гренландцев, предложив им американский паспорт и по одному миллиону долларов каждому.
В то же время тема «покупки» Гренландии США вновь в повестке дня. Бывший президент США Дональд Трамп заявил о своих намерениях достичь целей и говорил о том, что гренландцы заинтересованы в сближении с Америкой.