Qirg‘iziston AQSh bilan vizasiz rejimni qayta ko‘rib chiqmoqchi
Qirg‘iziston vitse-premyeri Edil Baysalov AQSh tomonidan qirg‘izistonliklar uchun joriy etilgan yuqori miqdordagi garov talabi sababli amerikaliklar uchun vizasiz rejimni qayta ko‘rib chiqishni taklif qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrini ijtimoiy tarmoq orqali bayon qilgan. Ushbu masala haqida "Kursiv.uz" xabar berdi.
Baysalovning ta’kidlashicha, AQSh Davlat departamentining yangi qoidalari o‘zaro tenglik tamoyiliga zid keladi. Unga ko‘ra, vizaga oid siyosat ikki davlat o‘rtasidagi hurmat va hamkorlikka asoslanishi lozim.
Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilaridan biri bu taklifning oqibatlari haqida xavotir bildirib, AQSh qirg‘izistonliklarga viza berishni yanada cheklashi mumkinligini aytdi. Shuningdek, u munosabatlarni yaxshilashni taklif qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, 2024-yil 21-yanvardan boshlab Qirg‘iziston va Tojikiston fuqarolari AQShning B1/B2 toifasidagi (biznes va turistik maqsadlar uchun) vizasiga ariza topshirishda 5 mingdan 15 ming dollargacha garov puli to‘lashi talab etiladi. Aniq miqdor suhbat davomida konsullik xodimi tomonidan belgilanadi.
Garov puli viza olishni kafolatlamaydi. Agar viza berilmasa yoki AQShda bo‘lish qoidalariga amal qilingan bo‘lsa, mablag‘ qaytariladi.

Кыргызстан хочет пересмотреть безвизовый режим с США
Вице-премьер Кыргызстана Эдил Байсалов предложил пересмотреть безвизовый режим для американцев из-за высокого залогового требования, введённого США для кыргызстанцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он выразил своё мнение через социальные сети. Об этом вопросе сообщил "Kursiv.uz".
По словам Байсалова, новые правила Государственного департамента США противоречат принципу взаимного равенства. По его мнению, визовая политика должна основываться на уважении и сотрудничестве между двумя странами.
Один из пользователей социальных сетей выразил обеспокоенность последствиями этого предложения, отметив, что США могут ужесточить выдачу виз для кыргызстанцев. Также он предложил улучшить отношения.
Известно, что с 21 января 2024 года граждане Кыргызстана и Таджикистана при подаче заявления на визу категории B1/B2 (для деловых и туристических целей) в США должны будут внести залог в размере от 5 до 15 тысяч долларов. Точная сумма определяется консульским сотрудником во время собеседования.
Залог не гарантирует получение визы. Если виза не будет выдана или правила пребывания в США будут соблюдены, деньги возвращаются.