AQSh Karibda Rossiya "soya floti" tankerini qo‘lga oldi
AQSh 9-yanvar kuni Rossiyaning "soya floti" bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin bo‘lgan yana bir neft tankerini qo‘lga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Olina nomli kema Karib dengizida, Trinidad yaqinida to‘xtatildi va AQSh Qirg‘oq qo‘riqlash xizmati tomonidan o‘tkazilgan operatsiya davomida nazoratga olindi. Bu haqda AQSh Qurolli kuchlarining Janubiy qo‘mondonligi rasmiy ma’lumot berdi.
Qo‘mondonlikning xabar berishicha, "Janubiy nayza" tezkor guruhi va dengiz piyodalari tankerni hech qanday qarshiliksiz qo‘lga olishga muvaffaq bo‘lishgan. Ushbu operatsiyada USS Gerald R.
Ford aviatashuvchisi hamda boshqa AQSh kemalari yordam bergan. Tadqiqotlar davomida aniqlanishicha, Olina tankerining ro‘yxatdan o‘tkazish raqami 2025-yilda AQSh sanksiyalariga tushgan Minerva M tankerining raqamiga mos keladi.
Minerva M G‘arb cheklovlarini buzib, Rossiya neftini tashishda foydalanilgan "soya floti" tarkibiga kirgan. AQSh hukumatining ma’lumotiga ko‘ra, Venesueladan neft eksport qilishda ishtirok etayotgan tankerlar, jumladan "soya floti" kemalari, ushbu operatsiyalarning asosiy nishonidir.
Venesuela neft eksportining 70 foizi "soya floti" orqali amalga oshiriladi. AQSh Rossiya va Venesuelaga qarshi olib borayotgan ushbu operatsiyalar bilan ularning noqonuniy faoliyatini cheklashga intilmoqda va bu chora-tadbirlar o‘z natijasini bermoqda.

США в Карибском море захватили российский танкер "соевый флот"
9 января США захватили еще один нефтяной танкер, который, возможно, связан с российской "флотилией сои". Об этом сообщает Zamin.uz.
Судно под названием Olina было остановлено в Карибском море недалеко от Тринидада и взято под контроль в ходе операции Береговой охраны США. Об этом официально сообщило Южное командование Вооруженных сил США.
По данным командования, оперативная группа "Южное копье" и морская пехота смогли захватить танкер без какого-либо сопротивления. В операции также принимали участие авианосец USS Gerald R.
Ford и другие корабли ВМС США. В ходе расследования было установлено, что регистрационный номер танкера Olina совпадает с номером танкера Minerva M, который в 2025 году попал под санкции США.
Minerva M входил в состав "флотилии сои", которая использовалась для перевозки российской нефти в обход западных ограничений. По данным правительства США, танкеры, участвующие в экспорте нефти из Венесуэлы, включая суда "флотилии сои", являются основными целями этих операций.
70 процентов экспорта нефти из Венесуэлы осуществляется через "флотилию сои". США стремятся ограничить незаконную деятельность России и Венесуэлы посредством этих операций, и эти меры приносят результаты.