Medvedev: Maduroning qo‘lga olinishi xalqaro huquqni buzishdir
Rossiya Xavfsizlik kengashi raisi o‘rinbosari Dmitriy Medvedev Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning AQSH maxsus kuchlari tomonidan qo‘lga olinishi yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu holatni xalqaro munosabatlarga nisbatan «surbetlik» va «xalqaro huquqning qo‘pol buzilishi» deb baholadi. Medvedevning ta’kidlashicha, bu voqea Venesuelaga nisbatan bosim o‘tkazish maqsadida amalga oshirilgan.
Medvedev Maduroning taqdiri borasida ikki asosiy ssenariyni ko‘rsatib o‘tgan. Birinchi ssenariyga ko‘ra, AQSH Maduroni biror bahona bilan ozod qilishi mumkin, biroq bu ehtimol juda past.
Ikkinchi ssenariyda esa, u Lotin Amerikasi ozodlik kurashchilari qatoridan joy olishi va Nelson Mandela kabi tarixiy shaxsga aylanishi mumkin. Agar u uzoq muddat qamoqda qolsa, mintaqadagi siyosiy faollar va xalqning qo‘llab-quvvatlovi kuchayishi ehtimoldan xoli emas.
Medvedev Venesueladagi voqealarning asosiy sabablaridan biri sifatida mamlakatning boy neft zaxiralariga egalik qilish istagini ko‘rsatdi. Biroq u AQSHning Venesuelada to‘laqonli harbiy amaliyot boshlashini kam ehtimolli deb hisoblaydi.
Chunki Kongress bu borada Trampning harbiy rejalarini cheklashga urinmoqda. Shuningdek, Medvedev AQSH tomonidan Rossiya bayrog‘i ostidagi «Marinera» tankerining hibsga olinishi yuzasidan ham fikr bildirib, bu voqeani xalqaro dengiz huquqining buzilishi deb atadi.
Rossiya siyosatchilari mazkur holatga keskin choralar ko‘rishni talab qilmoqda. Eslatib o‘tamiz, 3 yanvar kuni AQSH maxsus kuchlari Karakasda amaliyot o‘tkazib, Maduroni va uning rafiqasi Siliya Floresni qo‘lga olgan edi.
Ular narkoterrorizm, noqonuniy savdo va kontrabanda ayblovlari bilan sudga tortilgan. Maduroning sud jarayoni davom etayotgan bo‘lib, keyingi tinglov 17 martga belgilangan.
Vatikanning Maduroni Rossiyaga boshpana bermoqchi bo‘lgani haqidagi muzokaralari esa AQSH tomonidan rad etilgan. Sizningcha, bu voqea Lotin Amerikasida siyosiy vaziyatni yanada murakkablashtirish ehtimolini oshirishi mumkinmi?

Медведев: Захват Мадуро является нарушением международного права
Заместитель председателя Совета Безопасности России Дмитрий Медведев высказал своё мнение по поводу захвата президента Венесуэлы Николаса Мадуро силами специальных подразделений США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он охарактеризовал этот инцидент как «хамство» в международных отношениях и «грубое нарушение международного права». По словам Медведева, это событие было осуществлено с целью оказания давления на Венесуэлу.
Медведев обозначил два основных сценария судьбы Мадуро. Согласно первому сценарию, США могут освободить Мадуро под каким-либо предлогом, однако вероятность этого крайне низка.
Во втором сценарии он может стать одним из борцов за свободу Латинской Америки и превратиться в историческую фигуру, подобную Нельсону Манделе. Если он останется в заключении на длительный срок, возможно усиление поддержки политических активистов и народа региона.
Медведев указал на стремление страны обладать богатыми нефтяными запасами как на одну из основных причин событий в Венесуэле. Однако он считает маловероятным начало полномасштабной военной операции США в Венесуэле.
Потому что Конгресс пытается ограничить военные планы Трампа в этом направлении. Также Медведев прокомментировал задержание танкера «Маринера» под российским флагом со стороны США, назвав это нарушением международного морского права.
Российские политики требуют принять решительные меры в связи с данной ситуацией. Напомним, что 3 января силы специальных операций США провели операцию в Каракасе, захватив Мадуро и его супругу Силию Флорес.
Их судят по обвинениям в наркотерроризме, незаконной торговле и контрабанде. Судебный процесс над Мадуро продолжается, следующее слушание назначено на 17 марта.
Переговоры Ватикана о предоставлении Мадуро убежища в России были отклонены США. Как вы считаете, может ли этот инцидент усугубить политическую ситуацию в Латинской Америке?