AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Grenlandiya Qo‘shma Shtatlar uchun strategik jihatdan muhim hudud ekanini ta’kidlagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, agar AQSh Grenlandiyani nazorat qilmasa, orol Xitoy yoki Rossiya qo‘liga o‘tib ketishi mumkin. Tramp bu fikrlarini neft kompaniyalari vakillari bilan uchrashuvda bildirgan.
Bu haqda kursiv.uz xabar berdi. Trampning ta’kidlashicha, AQSh Grenlandiya masalasida albatta choralar ko‘rishi kerak va bu qaror orol aholisi fikridan qat’i nazar amalga oshiriladi.
Prezidentning fikriga ko‘ra, agar AQSh bunday qadamni tashlamasa, Rossiya yoki Xitoy orolni egallab, Qo‘shma Shtatlar uchun strategik jihatdan noqulay vaziyatni yuzaga keltirishi mumkin. Tramp 1951 yilda tuzilgan kelishuv asosida Grenlandiyada AQSh harbiy bazalari mavjudligini eslatib, Qo‘shma Shtatlar orolni to‘liq nazoratga olishi lozimligini ta’kidlagan.
Avvalroq AQShda Grenlandiya ustidan nazoratni kuchaytirishning turli usullari muhokama qilingan. Masalan, harbiy choralar ko‘rish yoki orol aholisiga moliyaviy to‘lovlar taklif etib, ularni Daniyadan ajralishga va AQSh tarkibiga qo‘shilishga undash kabi g‘oyalar ilgari surilgan.
Biroq, Trampning bu bayonotlari NATO doirasida salbiy munosabatlarga sabab bo‘ldi. Alyansning ayrim a’zolari bunday masalalar faqat Daniya hukumati va Grenlandiya ma’muriyati tomonidan hal qilinishi lozimligini ma’lum qildi.
Shuningdek, so‘rov natijalariga ko‘ra, Grenlandiya aholisi AQSh tarkibiga qo‘shilish tashabbusini qo‘llab-quvvatlamaydi. Grenlandiyaliklarning 85 foizi bu g‘oyaga qarshi ekanini bildirgan.

Трамп: США должны контролировать Гренландию
Бывший президент США Дональд Трамп подчеркнул, что Гренландия является стратегически важной территорией для Соединённых Штатов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, если США не будут контролировать Гренландию, остров может перейти под контроль Китая или России. Трамп высказал это мнение на встрече с представителями нефтяных компаний.
Об этом сообщает kursiv.uz. По словам Трампа, США обязательно должны принять меры по вопросу Гренландии, и это решение будет реализовано независимо от мнения жителей острова.
По мнению президента, если США не предпримут таких шагов, Россия или Китай могут захватить остров, что создаст стратегически неблагоприятную ситуацию для Соединённых Штатов. Трамп напомнил, что на основании соглашения 1951 года в Гренландии расположены военные базы США и подчеркнул, что Соединённые Штаты должны полностью контролировать остров.
Ранее в США обсуждались различные способы усиления контроля над Гренландией. Например, предлагались военные меры или финансовые выплаты населению острова, чтобы побудить их отделиться от Дании и присоединиться к США.
Однако эти заявления Трампа вызвали негативную реакцию в рамках НАТО. Некоторые члены альянса заявили, что такие вопросы должны решаться исключительно правительством Дании и администрацией Гренландии.
Кроме того, согласно результатам опросов, население Гренландии не поддерживает инициативу о присоединении к США. 85 процентов жителей Гренландии высказались против этой идеи.