Venesuela va AQSH diplomatik aloqalarni tiklamoqda
Venesuela prezidenti vazifasini bajaruvchi Delsi Rodriges 9-yanvar kuni AQSHning yangilangan diplomatik siyosati bo‘yicha muhim bayonot berdi. Unga ko‘ra, Venesuela va Qo‘shma Shtatlar diplomatik missiyalarni qayta tiklash va elchixona faoliyatini yo‘lga qo‘yish masalasini muhokama qilmoqda.
Ushbu jarayon so‘nggi yetti yil davomida uzilib qolgan diplomatik munosabatlarni qayta tiklashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda. Har ikki tomon bu ishni tajriba tariqasida amalga oshirishga kelishib olgan.
AQSH Davlat departamenti ma’lumotiga ko‘ra, 9-yanvar kuni AQSH diplomatlari Venesuelaning Karakas shahriga borib, elchixona faoliyatini tiklash imkoniyatlarini o‘rgangan. New York Times gazetasi xabariga ko‘ra, bu qadamlar ikki mamlakat o‘rtasidagi dastlabki tashkiliy harakatlar bo‘lib, jarayon sinov tariqasida olib borilayotgani ta’kidlangan.
Delsi Rodrigesning so‘zlariga ko‘ra, diplomatik aloqalarni tiklashning asosiy maqsadi ikki tomonlama manfaatli masalalarni muhokama qilish va Venesuela prezidenti hamda birinchi xonimning o‘g‘irlab ketilishi bilan bog‘liq oqibatlarni bartaraf etishdan iborat. Shu bilan birga, 9-yanvar kuni AQSH prezidenti Donald Tramp Amerika neft kompaniyalari rahbarlarini Oq uyga yig‘ib, Venesuela neftiga sarmoya kiritish masalasini muhokama qildi.
Ushbu qadam AQSHning Venesuela neft sanoatiga qiziqishini oshirish va strategik manfaatlarini hisobga olish maqsadida amalga oshirilgani aytilmoqda.

Венесуэла и США восстанавливают дипломатические отношения
Исполняющая обязанности президента Венесуэлы Делси Родригес 9 января сделала важное заявление по поводу обновленной дипломатической политики США. По ее словам, Венесуэла и Соединенные Штаты обсуждают вопрос восстановления дипломатических миссий и возобновления деятельности посольств.
Этот процесс рассматривается как важный шаг по восстановлению дипломатических отношений, прерванных в течение последних семи лет. Обе стороны договорились провести эту работу в качестве эксперимента.
По информации Государственного департамента США, 9 января американские дипломаты посетили Каракас, чтобы изучить возможности возобновления работы посольства. По данным газеты New York Times, эти шаги являются первыми организационными действиями между двумя странами, и процесс проводится в тестовом режиме.
По словам Делси Родригес, основная цель восстановления дипломатических отношений — обсуждение взаимовыгодных вопросов и устранение последствий, связанных с похищением президента Венесуэлы и первой леди. Кроме того, 9 января президент США Дональд Трамп собрал руководителей американских нефтяных компаний в Белом доме для обсуждения инвестиций в венесуэльскую нефть.
Говорится, что этот шаг был предпринят с целью увеличения интереса США к нефтяной промышленности Венесуэлы и учета стратегических интересов.