Venesuelada 18 siyosiy mahbus ozod etildi
Venesuelada 18 nafar siyosiy mahbus ozod etildi, deb xabar bermoqda inson huquqlari tashkilotlari. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tongda bu son 9 kishini tashkil qilgan edi. Ozod etilganlar orasida Venesuelaning o‘z fuqarolari bilan bir qatorda chet el fuqarolari ham bor.
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp va Venesuela hukumatining yuqori lavozimli vakili Xorxe Rodriges bu ozodlikni tinchlikka qaratilgan ijobiy qadam sifatida baholashdi. Tramp, shuningdek, Venesuelaga qarshi rejalashtirilgan ikkinchi harbiy hujumni to‘xtatganini ma’lum qildi.
Mazkur ozodliklar Venesuelada bir hafta davom etgan siyosiy tanglikni yakunladi. Ushbu davrda Prezident Nikolas Maduroning qo‘lga olinishi, Nyu-Yorkda sudga tortilishi, Xorje Rodrigesning qasamyod qilishi va AQShning Venesueladan 50 million barrel neftni qayta ishlash va sotish rejalarini e’lon qilishi kabi voqealar yuz berdi.
Venesueladagi Foro Penal inson huquqlari tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda jami 811 nafar siyosiy mahbus mavjud. Ularning 80 dan ortig‘i chet el fuqarolaridir.
Jumladan, ikki nafari AQSh fuqarosi, biri esa AQShda doimiy yashash huquqiga ega shaxsdir. Shu kunlarda ozod etilganlar orasida besh nafar ispan fuqarosi va sobiq Venesuela muxolifati prezidentlik nomzodi Enrike Markes ham bor.

В Венесуэле освобождены 18 политических заключённых
В Венесуэле освобождены 18 политических заключённых, сообщают правозащитные организации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Утром это число составляло 9 человек. Среди освобождённых есть как граждане Венесуэлы, так и иностранные граждане.
Бывший президент США Дональд Трамп и высокопоставленный представитель правительства Венесуэлы Хорхе Родригес оценили это освобождение как позитивный шаг, направленный на мир. Трамп также заявил, что остановил второе военное нападение, запланированное против Венесуэлы.
Эти освобождения положили конец политическому кризису в Венесуэле, который длился неделю. За это время произошли такие события, как арест президента Николаса Мадуро, судебное разбирательство в Нью-Йорке, принесение присяги Хорхе Родригесом и объявление планов США по переработке и продаже 50 миллионов баррелей нефти из Венесуэлы.
По данным правозащитной организации Foro Penal в Венесуэле насчитывается всего 811 политических заключённых. Более 80 из них — иностранные граждане.
В частности, двое из них являются гражданами США, а один имеет право постоянного проживания в США. Среди недавно освобождённых также пятеро граждан Испании и бывший кандидат в президенты венесуэльской оппозиции Энрике Маркес.