Eronning so‘nggi shohi Muhammad Rizo Pahlaviyning o‘g‘li, shahzoda Rizo Pahlaviy, mamlakat aholisi oldida chiqish qilib, umummilliy ish tashlashlar va norozilik namoyishlarini kengaytirishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘z murojaatida nafaqat ko‘chalarga chiqish, balki shaharlarni egallash va himoya qilish uchun tayyorgarlik ko‘rish lozimligini ta’kidladi. Shahzoda o‘z nutqida quyidagilarni aytdi: "Biz faqat ish tashlash bilan cheklanmasligimiz kerak.
Shaharlarni egallash, ularning markaziy hududlarida odamlarni birlashtirish va turli qatlamlarni bir maqsad ostida birlashtirib, erkinlikka erishishimiz mumkin." Shuningdek, u harbiylar va xavfsizlik kuchlarini xalq tarafini qo‘llab-quvvatlashga va repressiv tizimni zaiflashtirishga chaqirdi. Rizo Pahlaviy inqilob g‘alaba qilgan taqdirda vatanga qaytish va xalq bilan birga bo‘lishga tayyor ekanini bildirdi.
U shunday dedi: "Inqilobning muvaffaqiyatli yakunlanishiga ishonaman va bu kun kelishiga umid qilaman." Eron bo‘ylab 2022 yil dekabr oyidan boshlangan norozilik namoyishlari davom etmoqda va ular mamlakatning turli hududlarida keng tarqalgan. Rasmiy manbalarga ko‘ra, minglab odamlar qo‘lga olingan va 200dan ortiq inson halok bo‘lgani haqida ma’lumotlar bor.

Ризо Пехлеви призвал иранцев расширять протесты
Сын короля Ирана Мухаммада Ризо Пехлеви, принц Ризо Пехлеви, выступил перед населением страны с призывом расширить общенациональные забастовки и протестные акции. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем обращении он подчеркнул необходимость не только выходить на улицы, но и готовиться к захвату и защите городов. Принц сказал в своей речи: "Мы не должны ограничиваться только забастовками.
Захват городов, объединение людей в их центральных районах и объединение различных слоев общества под одной целью помогут нам добиться свободы." Также он призвал военных и сил безопасности поддержать народ и ослабить репрессивную систему. Ризо Пехлеви заявил, что в случае победы революции готов вернуться на родину и быть вместе с народом.
Он сказал: "Я верю в успешное завершение революции и надеюсь на наступление этого дня." Протестные акции, начавшиеся в декабре 2022 года по всему Ирану, продолжаются и широко распространены в различных регионах страны. По официальным данным, тысячи людей были задержаны, а более 200 человек погибли.