Kanada AQSH bosimi va xavfsizlik tahdidlaridan xavotirda
Bloomberg axborot agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp ma’muriyatining Venesuela va Grenlandiyaga bo‘lgan qiziqishi Kanada hukumatini tashvishga solgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Venesuela prezidenti Nikolas Maduroga qarshi chora-tadbirlar va Grenlandiyani sotib olishga oid bayonotlardan so‘ng, Kanada AQSH tomonidan harbiy yoki iqtisodiy bosim o‘tkazilishi ehtimolidan xavotirda. Mutaxassislar fikricha, harbiy aralashuv ehtimoli juda past bo‘lsa-da, Kanada xavfsizligi bilan bog‘liq zaif tomonlar ko‘zga tashlanmoqda.
Mamlakatning katta hududlari va iqtisodiy tizimining AQSHga qaramligi Kanada uchun jiddiy tahdid tug‘dirmoqda. Kanada harbiy kuchlarining zaifligi nafaqat tashqi, balki ichki xavf-xatarlarga qarshi himoyani ta’minlashda ham muammolarni keltirib chiqarmoqda.
Bundan tashqari, AQSH, Kanada va Meksika o‘rtasidagi USMCA savdo bitimi va Alberta provinsiyasidagi ayrim ajralish kayfiyatlari ham Kanada va AQSH o‘rtasidagi munosabatlarga ta’sir qilmoqda. Shuningdek, AQSH tomonidan yolg‘on axborot tarqatish va moliyaviy kampaniyalar orqali Kanada ichki siyosatiga aralashish ehtimoli ham mavjud.
Ushbu muammolar Kanada hukumatini yangi siyosiy va iqtisodiy tahdidlarga qarshi samarali choralar ko‘rishga undamoqda. Shu bilan birga, Kanada o‘z mustaqilligini saqlab qolish va milliy xavfsizligini mustahkamlash masalalariga jiddiy e’tibor qaratishi lozim.

Канада обеспокоена давлением США и угрозами безопасности
По данным информационного агентства Bloomberg, интерес администрации бывшего президента США Дональда Трампа к Венесуэле и Гренландии вызвал обеспокоенность правительства Канады. Об этом сообщает Zamin.uz.
После заявлений о мерах против президента Венесуэлы Николаса Мадуро и покупке Гренландии Канада опасается возможного военного или экономического давления со стороны США. По мнению экспертов, вероятность военного вмешательства крайне низка, однако выявляются уязвимые места, связанные с безопасностью Канады.
Большие территории страны и зависимость экономической системы от США представляют серьёзную угрозу для Канады. Слабость канадских вооружённых сил вызывает проблемы не только в защите от внешних, но и внутренних угроз.
Кроме того, торговое соглашение USMCA между США, Канадой и Мексикой, а также настроения сепаратизма в провинции Альберта влияют на отношения между Канадой и США. Также существует вероятность вмешательства США во внутреннюю политику Канады через распространение ложной информации и финансовые кампании.
Эти проблемы побуждают правительство Канады принимать эффективные меры против новых политических и экономических угроз. В то же время Канада должна уделять серьёзное внимание сохранению своей независимости и укреплению национальной безопасности.