Isroil HAMAS bilan sulh shartlari buzilganini bildirdi
The Wall Street Journal (WSJ) manbalariga ko‘ra, Isroil Falastinning HAMAS guruhi bilan 2025 yilgi sulh kelishuvi shartlariga rioya qilinmaganligi sababli, G‘azo sektorida yangi harbiy harakatlarni boshlash haqida o‘ylamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xabarlarga ko‘ra, AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp ishtirok etgan muzokaralarda HAMAS jangchilari barcha qurollarini topshirishi lozim edi. Ammo guruh faqat og‘ir qurollarni topshirishga rozi bo‘lgan, 60 mingdan ortiq yengil qurollarni esa o‘zida saqlab qolishni ma’qul ko‘rgan.
Bu vaziyat HAMASning moliyaviy imkoniyatlarini kuchaytirishga va tashkilot a’zolariga doimiy to‘lovlar amalga oshirilishini ta’minlashga yordam bergan. Shuningdek, ular G‘azo hududidagi buzilgan infratuzilmani tiklash ustida ish olib bormoqda.
Mutaxassislar fikriga ko‘ra, agar HAMAS o‘z qurollarini to‘liq topshirmasa, Isroil buni kuch ishlatish orqali amalga oshirishga harakat qilishi mumkin. Ma’lum bo‘lishicha, Isroil va HAMAS o‘rtasidagi sulhning birinchi bosqichi 9-oktabr kuni imzolangan.
Donald Tramp esa Rojdestvoga qadar sulh jarayonining ikkinchi bosqichini boshlashni rejalashtirgan. Bu bosqichda Isroil qo‘shinlari G‘azo hududidan chiqarilishi, xalqaro barqarorlik kuchlari joylashtirilishi va yangi ma’muriy tuzilma tashkil qilinishi ko‘zda tutilgan.
Ushbu jarayonni arab va g‘arb davlatlari vakillaridan iborat «Tinchlik kengashi» boshqarishi rejalashtirilgan.

Израиль сообщил о нарушении условий перемирия с ХАМАС
По данным источников The Wall Street Journal (WSJ), Израиль рассматривает возможность начала новых военных действий в секторе Газа из-за несоблюдения условий перемирия с палестинской группировкой ХАМАС, заключенного на 2025 год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщениям, в переговорах с участием бывшего президента США Дональда Трампа боевики ХАМАС должны были сдать все оружие. Однако группа согласилась сдать только тяжёлое вооружение, а более 60 тысяч единиц лёгкого оружия предпочла оставить у себя.
Эта ситуация способствовала укреплению финансовых возможностей ХАМАС и обеспечению постоянных выплат членам организации. Кроме того, они работают над восстановлением разрушенной инфраструктуры в секторе Газа.
По мнению экспертов, если ХАМАС не сдаст всё своё оружие, Израиль может попытаться добиться этого с применением силы. Известно, что первый этап перемирия между Израилем и ХАМАС был подписан 9 октября.
Дональд Трамп планировал начать второй этап процесса перемирия до Рождества. На этом этапе предусматривалось вывод израильских войск из сектора Газа, размещение международных сил стабильности и создание новой административной структуры.
Ожидается, что этот процесс будет контролироваться «Советом мира», состоящим из представителей арабских и западных стран.