Eron va AQSH o‘rtasidagi taranglik kuchaymoqda
AQSH va Eron o‘rtasidagi so‘nggi tarangliklar ikki davlat munosabatlarini yanada murakkablashtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron parlamenti spikeri Muhammad Qobilafning ta’kidlashicha, agar AQSH Eronga qarshi har qanday hujum uyushtirsa, Tehron bunga javoban Isroil va Amerika harbiy bazalarini asosiy nishon sifatida belgilaydi. Reuters agentligining ma’lumotiga ko‘ra, ushbu keskinlik sababli Isroil AQSHning Eronga qarshi har qanday aralashuviga ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda.
Agar mojaro kengayib, to‘laqonli jangga aylansa, Isroil o‘z manfaatlarini himoya qilish uchun zarur chora-tadbirlarni ko‘rishi ehtimoldan xoli emas. Manbalarga ko‘ra, hozirda yuqori darajadagi tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda, bu esa vaziyatni yanada murakkablashtirmaslik maqsadini ko‘zlaydi.
Eron va Isroil o‘rtasidagi oldingi mojaro chog‘ida, iyun oyida, AQSH Isroilni qo‘llab-quvvatlab, havo hujumlarida ishtirok etgan edi. Shu bilan birga, Erondagi ichki vaziyat ham keskinlashgan.
Dekabr oyida mamlakatda iqtisodiy muammolar, milliy valyutaning qadrsizlanishi va narxlarning oshishi sababli ommaviy noroziliklar boshlandi. Namoyishchilar rejimni o‘zgartirish va 1979 yilda tugatilgan shohlikni qayta tiklashni talab qilmoqda.
Time jurnalining xabariga ko‘ra, ushbu namoyishlar chog‘ida 217 kishi hayotdan ko‘z yumgan. AQSH prezidenti Donald Tramp esa Erondagi namoyishchilarga nisbatan kuch ishlatilganini qoralab, mamlakatga qarshi yangi harbiy chora ko‘rish ehtimolini tilga oldi.

Иран и США: напряженность усиливается
Последние напряжённости между США и Ираном ещё больше усложнили отношения между двумя странами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам спикера парламента Ирана Мухаммада Кабилафа, если США совершат любую атаку против Ирана, Тегеран ответит, обозначив израильские и американские военные базы в качестве основных целей. По данным агентства Reuters, из-за этой напряжённости Израиль осторожно относится к любому вмешательству США против Ирана.
Если конфликт расширится и превратится в полномасштабную войну, Израиль, вероятно, примет необходимые меры для защиты своих интересов. По источникам, в настоящее время ведутся работы по высокой степени готовности, что направлено на недопущение дальнейшего осложнения ситуации.
Во время предыдущего конфликта между Ираном и Израилем в июне США поддержали Израиль, участвуя в воздушных ударах. В то же время внутренняя ситуация в Иране также обострилась.
В декабре в стране начались массовые протесты из-за экономических проблем, обесценивания национальной валюты и роста цен. Демонстранты требуют смены режима и восстановления монархии, упразднённой в 1979 году.
По данным журнала Time, во время этих протестов погибло 217 человек. Президент США Дональд Трамп осудил применение силы против протестующих в Иране и упомянул возможность новых военных мер против страны.
Согласно информации издания WSJ, официальные лица США обсуждали возможные военные действия против Ирана.