Eron shaharlarida norozilik namoyishlari kuchaymoqda
Eronning bir qancha shaharlarida norozilik namoyishlari davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters axborot agentligi xabariga ko‘ra, namoyishchilar hukumat tomonidan kuch ishlatilishiga qaramay, ko‘chalarga chiqishni davom ettirmoqda. So‘nggi uch kun ichida yuzlab odamlar halok bo‘lgan yoki jarohatlangan.
Tibbiyot xodimlarining ma’lum qilishicha, shifoxonalar yaradorlar bilan to‘lib ketgan. Rasht va Tehron shaharlarida shifoxonaga yetkazilgan jasadlar soni yuzlab ekani aytilmoqda.
Hukumat namoyishchilarni “Xudoning dushmanlari” deb atab, ularga qarshi kuch ishlatishni kuchaytirgan. Shu kunga qadar 2 500 dan ortiq odam hibsga olingan.
Mamlakatda internet va aloqa vositalariga cheklovlar kiritilgan, bu esa xabarlarni tekshirish va tarqatishni qiyinlashtirmoqda. Namoyishlarning boshlanishiga iqtisodiy qiyinchiliklar, xususan, inflyatsiya darajasining oshishi sabab bo‘lgan.
Hozirda norozilik harakatlari Eronning 100 dan ortiq shahar va tumanlariga tarqalgan. Namoyishchilar Oliy Rahbar Ali Xomenei boshqaruvining tugashini talab qilmoqda.
Ali Xomenei esa namoyishchilarni “tartibsizlik qilayotgan talonchilar” deb atagan. Xalqaro hamjamiyat ham vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda.
AQSh Prezidenti Donald Tramp Erondagi vaziyatga “juda qattiq” javob berilishini aytgan, lekin aniq harbiy choralar haqida ma’lumot bermagan. Shu bilan birga, xalqaro inson huquqlari tashkilotlari Eron hukumatining namoyishchilarni bostirish uchun kuch ishlatishini keskin tanqid qilmoqda.

В городах Ирана усиливаются протестные акции
По данным информационного агентства Reuters, несмотря на применение силы со стороны правительства, протестующие продолжают выходить на улицы. За последние три дня сотни людей погибли или получили ранения.
По словам медицинских работников, больницы переполнены раненными. В городах Решт и Тегеран количество доставленных в больницы тел исчисляется сотнями.
Правительство назвало протестующих «врагами Бога» и усилило применение силы против них. По состоянию на сегодняшний день более 2500 человек были задержаны.
В стране введены ограничения на интернет и средства связи, что затрудняет проверку и распространение информации. Причиной начала протестов стали экономические трудности, в частности рост уровня инфляции.
В настоящее время протестные движения распространились более чем на 100 городов и районов Ирана. Протестующие требуют окончания правления Верховного лидера Али Хаменеи.
Али Хаменеи назвал протестующих «беспорядочными мародёрами». Международное сообщество внимательно следит за ситуацией.
Президент США Дональд Трамп заявил, что ответ на ситуацию в Иране будет «очень жёстким», однако не сообщил о конкретных военных мерах. В то же время международные правозащитные организации резко критикуют применение силы иранским правительством для подавления протестов.