AQSh Markaziy qo‘mondonligi 11-yanvar kuni Suriyada Iroq va Shom Islom davlati (ISHID) guruhiga qarashli obyektlarga havodan zarbalar uyushtirilganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujumlar “Lochin zarbasi” operatsiyasi doirasida amalga oshirilib, AQSh harbiylari va tarjimonining o‘ldirilishiga javoban uyushtirilgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, zarbalar davomida ISHIDning 35 dan ortiq nishoni yo‘q qilingan.
Operatsiya jarayonida 90 dan ortiq yuqori aniqlikdagi o‘q-dorilar qo‘llanilgan. Shuningdek, 20 dan ortiq harbiy samolyot, jumladan F-15E, A-10, AC-130J va MQ-9 dronlari jalb etilgan.
Hujumlarga sabab bo‘lgan voqea 2025-yil 13-dekabr kuni yuz bergan. O‘sha kuni ISHID jangarisi Suriyada AQShning ikki nafar harbiy xizmatchisi va bir tarjimonini otib o‘ldirgan, yana uch nafar harbiy xizmatchi jarohat olgan edi.
AQSh rasmiylari ushbu hodisani terrorchilik hujumi sifatida qayd etgan. AQSh tomoni bu kabi harakatlar harbiy xizmatchilar xavfsizligini ta’minlash va terrorchilikka qarshi kurash doirasida amalga oshirilayotganini ta’kidladi.

США нанесли крупный удар по ИГИЛ в Сирии
Центральное командование США 11 января объявило о нанесении воздушных ударов по объектам, связанным с группировкой Исламское государство Ирака и Леванта (ИГИЛ) в Сирии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти атаки были проведены в рамках операции «Удар Сокола» в ответ на убийство американских военнослужащих и переводчика. Согласно официальным данным, в ходе ударов было уничтожено более 35 целей ИГИЛ.
В ходе операции было использовано более 90 высокоточных боеприпасов. Также были задействованы более 20 военных самолетов, включая F-15E, A-10, AC-130J и беспилотники MQ-9.
Причиной атак стало событие, произошедшее 13 декабря 2025 года. В тот день боевик ИГИЛ в Сирии застрелил двух американских военнослужащих и одного переводчика, еще трое военнослужащих получили ранения.
Официальные представители США квалифицировали этот инцидент как террористическую атаку. Сторона США подчеркнула, что такие действия предпринимаются в целях обеспечения безопасности военнослужащих и в рамках борьбы с терроризмом.