Tramp Eronga qarshi harbiy variantlarni ko‘rib chiqmoqda
So‘nggi xabarlarga ko‘ra, AQSH prezidenti Donald Trampga Eronga qarshi yangi harbiy operatsiyalarni amalga oshirish bo‘yicha turli variantlar taqdim etilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The New York Times nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, bu variantlar orasida Tehrondagi harbiy bo‘lmagan obyektlarga zarba berish imkoniyati ham ko‘zda tutilgan. Biroq, mazkur obyektlarning aniq qaysi ekanligi hozircha ma’lum qilinmagan.
Manbalarga ko‘ra, Tramp hali qaror qabul qilmagan, ammo bu masala ustida jiddiy o‘ylamoqda. Amerika harbiy rasmiylarining ta’kidlashicha, har qanday ehtimoliy hujumdan oldin, mintaqadagi harbiy kuchlar o‘z pozitsiyalarini mustahkamlash va Eronning mumkin bo‘lgan javob zarbalariga tayyorgarlik ko‘rishlari lozim.
The Wall Street Journal nashri ham ushbu mavzuga oid xabar tarqatdi. Nashrning yozishicha, AQSH ma’muriyati Eronga qarshi keng ko‘lamli havo hujumini muhokama qilgan.
Ammo hozircha bu borada yakdil qarorga kelinmagan va Amerika harbiylari zarba berishga tayyor holatga o‘tkazilmagan. Oq uy mazkur masala bo‘yicha izoh bermagan bo‘lsa-da, Donald Tramp Truth Social platformasida Eron xalqini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirgan.
U o‘z postida "Eron erkinlik uchun kurashmoqda, AQSH yordamga tayyor!" deya ta’kidlagan. Eron tomondan esa, parlament spikeri Muhammad Bag‘ir G‘alibaf AQSHning har qanday hujumi Tehron tomonidan Isroil va Amerika harbiy bazalariga javob zarbalari bilan qarshi olinishi mumkinligini aytgan.
Shu bilan birga, Erondagi ichki siyosiy vaziyat ham murakkabligicha qolmoqda. Mamlakatda davom etayotgan iqtisodiy inqiroz va milliy valyutaning qadrsizlanishi fonida ommaviy norozilik namoyishlari kuchaygan.
Hukumat namoyishlarni bostirishga harakat qilmoqda, to‘qnashuvlar natijasida halok bo‘lganlar soni 200 nafardan oshgani haqida xabarlar bor, ammo rasmiy ma’lumotlar hali tasdiqlanmagan.

Трамп рассматривает военные варианты против Ирана
По последним сообщениям, президент США Дональд Трамп получил различные варианты проведения новых военных операций против Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации издания The New York Times, среди этих вариантов предусмотрена возможность нанесения ударов по гражданским объектам в Тегеране. Однако пока не уточняется, какие именно объекты имеются в виду.
По данным источников, Трамп еще не принял решения, но серьезно обдумывает этот вопрос. По словам американских военных чиновников, перед любым возможным нападением региональные военные силы должны укрепить свои позиции и подготовиться к возможным ответным ударам Ирана.
Издание The Wall Street Journal также распространило новость на эту тему. По его сведениям, администрация США обсуждала масштабный воздушный удар по Ирану.
Однако пока единого решения не принято, и американские военные не приведены в состояние готовности к нанесению удара. Белый дом не комментировал этот вопрос, однако Дональд Трамп на платформе Truth Social выразил готовность поддержать народ Ирана.
В своем посте он подчеркнул: «Иран борется за свободу, США готовы помочь!» Со стороны Ирана спикер парламента Мухаммад Багир Галибаф заявил, что любое нападение США может быть встречено ответными ударами по израильским и американским военным базам.
В то же время внутренняя политическая ситуация в Иране остается сложной. На фоне продолжающегося экономического кризиса и обесценивания национальной валюты усилились массовые протесты.
Правительство пытается подавить демонстрации, есть сообщения о более чем 200 погибших в результате столкновений, однако официальные данные пока не подтверждены.