Polshada yangi tug‘ilgan chaqaloq qonida alkogol aniqlangani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
8-yanvar kuni Polshaning Tomashuv-Lyubelski shahridagi kasalxonada og‘ir holat ro‘y berdi. 38 yoshli ayol tug‘ruqqa kuchli mast holatda olib kelingan.
Shifokorlar ayolning qonida 3 promille miqdorda alkogol borligini aniqlashgan. Shu sababli, tug‘ruqni kesarcha usulda amalga oshirishga qaror qilingan.
Tug‘ruqdan so‘ng chaqaloqning qonida ham alkogol borligi ma’lum bo‘ldi. Uning qonida 1,62 promille alkogol aniqlangan.
Bu miqdor yangi tug‘ilgan chaqaloq uchun katta xavf tug‘diradi. Shifokorlar bolaning hayotini saqlab qolish uchun barcha zarur tibbiy choralarni ko‘rishdi.
Mazkur holat bo‘yicha politsiya va prokuratura tergov ishlarini boshladi. Chaqaloqning hayotiga xavf tug‘dirgani uchun aybdor shaxslar 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilinishi mumkin.

Из-за пьяной матери в крови ребенка обнаружен алкоголь
8 января в больнице города Томашув-Любельский в Польше произошёл серьёзный инцидент. 38-летнюю женщину привезли на роды в сильном алкогольном опьянении.
Врачи обнаружили в крови женщины 3 промилле алкоголя. По этой причине было принято решение провести кесарево сечение.
После родов также выяснилось, что в крови новорожденного присутствует алкоголь. У него было обнаружено 1,62 промилле алкоголя.
Это количество представляет большую опасность для новорожденного. Врачи приняли все необходимые медицинские меры, чтобы сохранить жизнь ребёнка.
По данному случаю полиция и прокуратура начали расследование. Лица, виновные в создании угрозы жизни ребёнка, могут быть лишены свободы на срок до 5 лет.