Solovyov: Rossiya postsovet hududida harbiy operatsiyalar o‘tkazishi mumkin
Rossiyalik taniqli teleboshlovchi va propagandachi Vladimir Solovyov o‘zining «Solovyov LIVE» dasturida Rossiya Ukrainadan tashqari postsovet hududidagi boshqa davlatlarda ham «maxsus harbiy operatsiyalar» (SVO) o‘tkazishi mumkinligini aytib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning bu bayonoti MDH davlatlarida jiddiy xavotir uyg‘otdi. Dastur davomida Solovyov AQSHning Grenlandiya va Venesueladagi siyosatini misol keltirib, Amerika xalqaro qoidalarni mensimasdan, o‘z manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘yishini ta’kidladi.
Uning fikricha, AQSH o‘zining «bu meniki» tamoyiliga asoslanib harakat qilmoqda va xalqaro kelishuvlarga e’tibor bermayapti. Solovyov Rossiya siyosatini ham shu nuqtai nazardan o‘rganib, mamlakatning ta’sir doiralarini kengaytirish zarurligini ilgari surdi.
Uning aytishicha, Rossiya uchun Yaqin Sharq yoki Lotin Amerikasidan ko‘ra postsovet mintaqasi, xususan, Markaziy Osiyo va Armaniston muhim ahamiyatga ega. Solovyov Armaniston bilan aloqalarni yo‘qotish Rossiya uchun katta yo‘qotish bo‘lishini ta’kidladi.
Shuningdek, u Markaziy Osiyodagi vaziyatni alohida tilga olib, bu mintaqa Rossiya milliy xavfsizligi uchun strategik ahamiyatga ega ekanini aytdi. Solovyovning ta’kidlashicha, Moskva o‘z maqsadlarini aniq belgilab, ta’sir doiralarini himoya qilishga jiddiy e’tibor qaratishi lozim.
U Rossiyaning xalqaro huquq va tartibga nisbatan o‘z pozitsiyasini ochiq-oydin ma’lum qilishi kerakligini aytdi. Uning fikricha, Ukrainadagi «maxsus harbiy operatsiya» tajribasidan kelib chiqib, Rossiya boshqa mintaqalarda ham shunday harakatlarni amalga oshirishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, Vladimir Solovyov Rossiya ommaviy axborot vositalarida keskin va agressiv chiqishlari bilan tanilgan. Uning bu galgi bayonotlari ham MDH davlatlari, xususan, O‘zbekiston va Qozog‘istonda salbiy munosabat bilan qarshi olindi.

Соловьёв: Россия может проводить военные операции на постсоветском пространстве
Известный российский телеведущий и пропагандист Владимир Соловьёв в своей программе «Соловьёв LIVE» заявил, что Россия может проводить «специальные военные операции» (СВО) не только на Украине, но и в других странах постсоветского пространства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление вызвало серьёзную тревогу в странах СНГ. В ходе программы Соловьёв привёл в пример политику США в отношении Гренландии и Венесуэлы, подчеркнув, что Америка игнорирует международные правила и ставит свои интересы на первое место.
По его мнению, США действует, исходя из принципа «это моё», не обращая внимания на международные соглашения. Соловьёв предложил рассматривать политику России с этой точки зрения и отметил необходимость расширения сфер влияния страны.
Он отметил, что для России постсоветский регион, особенно Центральная Азия и Армения, имеет большее значение, чем Ближний Восток или Латинская Америка. Соловьёв подчеркнул, что потеря связей с Арменией станет большой утратой для России.
Кроме того, он отдельно остановился на ситуации в Центральной Азии, отметив стратегическую важность этого региона для национальной безопасности России. По словам Соловьёва, Москве необходимо чётко определить свои цели и серьёзно уделять внимание защите сфер влияния.
Он заявил, что Россия должна открыто и ясно заявить о своей позиции по международному праву и порядку. По его мнению, исходя из опыта «специальной военной операции» на Украине, Россия может проводить подобные действия и в других регионах.
Напомним, что Владимир Соловьёв известен своими резкими и агрессивными выступлениями в российских СМИ. Его нынешние заявления также вызвали негативную реакцию в странах СНГ, особенно в Узбекистане и Казахстане.