Tramp va Mask Eron internetini tiklashni muhokama qildi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Eron hukumati to‘rt kun davomida internetni uzib qo‘yganidan so‘ng, mamlakatda internetni qayta tiklash masalasini milliarder Ilon Mask bilan muhokama qilishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Ilon Mask va uning SpaceX kompaniyasi bu borada katta tajribaga ega bo‘lib, Starlink sun’iy yo‘ldosh internet xizmatidan foydalanish imkoniyati mavjud. Ma’lum qilinishicha, internetning uzilishi Eron ichki vaziyatini kuzatishni qiyinlashtirgan.
28-dekabrda boshlangan namoyishlar dastlab narxlarning oshishiga qarshi norozilik sifatida boshlangani, keyinchalik esa mamlakatdagi ruhoniylar hukmronligiga qarshi keng ko‘lamli harakatga aylangani qayd etilgan. Ilon Mask ilgari ham Starlink xizmatini Eron va boshqa mintaqalarda namoyishchilarni qo‘llab-quvvatlash uchun ishga solgan.
Ta’kidlanishicha, Tramp va Mask yaqinda yaqin munosabatlarni yo‘lga qo‘ygan. Ular Mar-a-Lago dam olish maskanida uchrashgan va AQSh Mudofaa vazirining SpaceX inshootiga tashrifi rejalashtirilgan.
Huquqni himoya qiluvchi tashkilotlar ma’lumotiga ko‘ra, namoyishlar davomida 490 nafar namoyishchi va 48 nafar xavfsizlik xodimi halok bo‘lgan, 10 600 dan ortiq kishi hibsga olingan. Tramp va Maskning muzokaralari internetni tiklash hamda fuqarolarga axborot yetkazishni ta’minlashga qaratilgan chora sifatida baholanmoqda.

Трамп и Маск обсудили восстановление интернета в Иране
Бывший президент США Дональд Трамп сообщил, что планирует обсудить с миллиардером Илоном Маском восстановление интернета в Иране после того, как правительство страны отключило интернет на четыре дня. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, Илон Маск и его компания SpaceX обладают большим опытом в этой области и существует возможность использования спутникового интернет-сервиса Starlink. Сообщается, что отключение интернета усложнило наблюдение за внутренней ситуацией в Иране.
Протесты, начавшиеся 28 декабря, изначально были вызваны недовольством ростом цен, а затем превратились в масштабное движение против власти духовенства в стране. Ранее Илон Маск уже использовал сервис Starlink для поддержки протестующих в Иране и других регионах.
Отмечается, что Трамп и Маск недавно установили близкие отношения. Они встретились в загородном клубе Мар-а-Лаго, а также запланирован визит министра обороны США на объект SpaceX.
По данным правозащитных организаций, в ходе протестов погибли 490 демонстрантов и 48 сотрудников службы безопасности, более 10 600 человек были задержаны. Переговоры Трампа и Маска рассматриваются как мера по восстановлению интернета и обеспечению доступа граждан к информации.