Trampning hazili va bayonoti siyosiy shov-shuvga sabab bo‘ldi
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida hazilga boy post e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘z sahifasida Venesuela prezidenti vazifasini bajaruvchi sifatida tasvirlangan suratni joylashtirdi. Ushbu surat Trampning Vikipediya sahifasi ko‘rinishida tayyorlangan bo‘lib, unda u AQSHning 45- va 47-prezidenti sifatida ko‘rsatilgan.
Shuningdek, suratda 2026 yil yanvaridan boshlab Venesuela prezidenti vazifasini bajaruvchisi sifatida ham tilga olingan. Aslida esa bu hazil va ijtimoiy tarmoq uchun yaratilgan post bo‘lib, bunday ma’lumot rasmiy manbalarda mavjud emas.
3 yanvar kuni kechasi AQSH harbiylari Venesuelada maxsus amaliyot o‘tkazdi. Natijada Venesuela prezidenti Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Flores hibsga olindi.
AQSH rasmiylariga ko‘ra, ular narkoterrorizm, qurol va giyohvand moddalar kontrabandasida ayblanmoqda va sud jarayoniga tayyorlanmoqda. Amaliyotdan so‘ng Donald Tramp matbuot anjumanida Maduro endi prezident emasligini e’lon qildi hamda Venesuela vaqtinchalik AQSH nazoratida bo‘lishini bildirdi.
Tramp Venesuela muxolifati yetakchisi Mariya Korina Machadoni davlat boshqaruvi uchun yetarli qobiliyatlarga ega emas deb hisoblashini ham aytib o‘tdi. Shu bilan birga, Venesuela vitse-prezidenti Delsi Rodriges vaqtinchalik mamlakat rahbari sifatida qasamyod qildi.
Trampning ushbu hazil va bayonotlari nafaqat siyosiy doiralarda, balki jamoatchilik orasida ham katta qiziqish uyg‘otdi. Uning postlari ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinib, turli memlar va hazilomuz tasvirlarga aylanmoqda.

Шутка и заявление Трампа вызвали политический резонанс
Бывший президент США Дональд Трамп опубликовал на социальной сети Truth Social пост, наполненный шутками. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он разместил на своей странице изображение, на котором он представлен в качестве исполняющего обязанности президента Венесуэлы. Это изображение выполнено в виде страницы Википедии, где он указан как 45-й и 47-й президент США.
Кроме того, на изображении упоминается, что с января 2026 года он также является исполняющим обязанности президента Венесуэлы. На самом деле это шутка и пост, созданный для социальной сети, и такая информация отсутствует в официальных источниках.
В ночь на 3 января американские военные провели специальную операцию в Венесуэле. В результате были арестованы президент Венесуэлы Николас Мадуро и его жена Силия Флорес.
По данным официальных представителей США, их обвиняют в наркоторговле, контрабанде оружия и наркотиков, и они готовятся к судебному процессу. После операции Дональд Трамп на пресс-конференции объявил, что Мадуро больше не является президентом, а Венесуэла временно находится под контролем США.
Трамп также отметил, что считает лидера венесуэльской оппозиции Марию Корину Мачадо недостаточно компетентной для управления страной. В то же время вице-президент Венесуэлы Делси Родригес принесла присягу в качестве временного главы государства.
Эти шутки и заявления Трампа вызвали большой интерес не только в политических кругах, но и среди общественности. Его посты широко обсуждаются в социальных сетях, превращаясь в различные мемы и юмористические изображения.