Eron namoyishlari: Hukumat AQSH va Isroilni aybladi
Eron hukumati mamlakatda davom etayotgan keng ko‘lamli norozilik namoyishlarini diqqat bilan kuzatmoqda va nazorat qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi Sky News axborot agentligiga bergan intervyusida ma’lum qildi. Uning aytishicha, mamlakatdagi vaziyat to‘liq nazorat ostida.
Aroqchining so‘zlariga ko‘ra, Tehron AQSH va Isroilning so‘nggi voqealarga aloqadorligini tasdiqlovchi ko‘plab dalillarga ega. U o‘z bayonotida, AQSH va Isroil Erondagi terrorchilik harakatlari bilan bog‘liq hujjatlar mavjudligini ta’kidladi.
Shuningdek, u AQSH sobiq davlat kotibi Mayk Pompeoning bayonotlariga ishora qilib, Mossad agentlari tartibsizliklarda qatnashganini va bu harakatlarni boshqarganini aytganini eslatib o‘tdi. Eron tashqi ishlar vaziri G‘arb davlatlarini ham tanqid qilib, ularni terrorchilik harakatlarini qo‘llab-quvvatlashda aybladi.
Uning fikricha, bu davlatlar Erondagi politsiya harakatlarini qoralab, terrorchilarni oqlashga harakat qilmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, dekabr oyidan buyon Eronda siyosiy tizimni o‘zgartirish talabi bilan namoyishlar davom etmoqda.
HRANA inson huquqlari tashkiloti bergan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu namoyishlar natijasida kamida 544 kishi halok bo‘lgan. Eron hukumati esa bu noroziliklarni tashkillashtirishda AQSH va Isroilni ayblamoqda.
Eron hukumati ichki xavfsizlikni mustahkamlash uchun qat’iy choralar ko‘rmoqda va G‘arb davlatlariga qarshi o‘z pozitsiyasini aniq namoyon qilmoqda. Bu vaziyat mintaqadagi siyosiy muvozanatga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Иранские протесты: правительство обвинило США и Израиль
Правительство Ирана внимательно наблюдает и контролирует продолжающиеся в стране масштабные протесты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи в интервью информационному агентству Sky News. По его словам, ситуация в стране полностью контролируется.
По словам Аракчи, Тегеран располагает многочисленными доказательствами причастности США и Израиля к последним событиям. В своем заявлении он подчеркнул наличие документов, связывающих США и Израиль с террористической деятельностью в Иране.
Кроме того, он напомнил о заявлениях бывшего государственного секретаря США Майка Помпео, который указал на участие агентов Моссада в беспорядках и их руководство этими действиями. Министр иностранных дел Ирана также критиковал западные страны, обвиняя их в поддержке террористических действий.
По его мнению, эти государства осуждают действия полиции в Иране и пытаются оправдать террористов. По данным, с декабря в Иране продолжаются протесты с требованием изменить политическую систему.
Согласно информации правозащитной организации HRANA, в результате этих протестов погибло не менее 544 человек. Правительство Ирана обвиняет США и Израиль в организации этих протестов.
Правительство Ирана принимает жесткие меры для укрепления внутренней безопасности и четко демонстрирует свою позицию против западных стран. Эта ситуация может серьезно повлиять на политический баланс в регионе.