Eron va AQSh: Muloqotlar fonida keskinlik ortmoqda
Shu bilan birga, AQSh prezidenti Donald Tramp Eron hukumati tomonidan namoyishchilarga nisbatan qo‘llanilayotgan kuch ishlatish holatlariga munosabat bildirgan holda, keskin choralar ko‘rishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Mazkur namoyishlar 1979-yilgi inqilobdan so‘ng ruhoniy hokimiyatga qarshi eng katta noroziliklardan biri deb baholanmoqda.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbas Araqchi va AQSh maxsus vakili o‘rtasida muloqotlar davom etayotgani ma’lum qilindi. Araqchi Eron urushga tayyorligini, lekin tinch muzokaralarga ham ochiq ekanligini ta’kidladi.
Biroq, AQShdan kelayotgan qarama-qarshi xabarlar jiddiy emasligi ham qayd etildi. Namoyishlar 28-dekabrdan buyon davom etmoqda.
Huquq tashkilotlari ma’lumotiga ko‘ra, bugungacha 490 nafar namoyishchi va 48 nafar xavfsizlik xodimi halok bo‘lgan. Shuningdek, 10 600 dan ortiq kishi hibsga olingan.
Dastlab iqtisodiy qiyinchiliklar sabab boshlangan noroziliklar keyinchalik ruhoniy boshqaruvga qarshi harakatga aylangan. AQSh tomonidan javob choralari sifatida diplomatik muzokaralar, sanksiyalarni kuchaytirish va hatto harbiy choralar ko‘rish ehtimoli ham muhokama qilinmoqda.
Biroq, Eron hukumati vaziyatni nazorat ostida ekanligini bildirgan. Hukumat tarafdorlari esa mamlakat bo‘ylab mitinglar tashkil qilgan.

Иран и США: Напряженность растет на фоне диалогов
В то же время президент США Дональд Трамп, комментируя случаи применения силы иранским правительством против протестующих, подчеркнул, что может принять решительные меры. Эти протесты считаются одними из крупнейших выражений недовольства духовной властью после революции 1979 года.
Сообщается, что продолжаются переговоры между министром иностранных дел Ирана Аббасом Аракчи и специальным представителем США. Аракчи заявил, что Иран готов к войне, но также открыт для мирных переговоров.
Однако отмечается, что противоречивые сообщения из США не являются серьёзными. Протесты продолжаются с 28 декабря.
По данным правозащитных организаций, на сегодняшний день погибло 490 протестующих и 48 сотрудников службы безопасности. Кроме того, более 10 600 человек были задержаны.
Изначально протесты начались из-за экономических трудностей, но впоследствии превратились в движение против духовного руководства. В качестве ответных мер со стороны США обсуждаются дипломатические переговоры, усиление санкций и даже возможность военных действий.
Тем не менее, правительство Ирана заявило, что ситуация находится под контролем. Сторонники правительства организовали митинги по всей стране.