Makkada qirg‘iz ziyoratchilari uchun bepul mehmonxona quriladi
Makka shahrida Qirg‘iziston fuqarolari uchun yangi va xayrli loyiha amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha doirasida qirg‘iz ziyoratchilari va talabalari uchun bepul mehmonxona qurilishi boshlandi. Bu haqda Qirg‘iziston prezidenti administratsiyasining axborot siyosati xizmati rahbari Dayirbek O‘runbekov ma’lum qildi.
Loyihaning asosiy maqsadi haj va umra ziyoratiga kelgan qirg‘izistonliklar hamda ta’lim olayotgan talabalar uchun qulay va bepul yashash sharoitini yaratishdir. Mazkur tashabbus Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarovning bevosita ko‘magida amalga oshirilayotgani aytilmoqda.
Hozircha qurilishning qachon yakunlanishi, mablag‘ miqdori va obyektni foydalanishga topshirish sanasi haqida aniq ma’lumot berilmagan. Shunga qaramay, bu loyiha jamoatchilik orasida katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Loyihaning ijtimoiy ahamiyati alohida ta’kidlanmoqda, chunki bu tashabbus minglab ziyoratchilarning hayotini osonlashtirishi kutilmoqda. Dunyoning bir qator davlatlarida ham ziyoratchilar uchun maxsus turar joylar tashkil etilgan.
Masalan, Malayziyada Lembaga Tabung Haji tashkiloti Makka va Madinada mehmonxonalar ochib, ziyoratchilarni imtiyozli sharoitda joylashtiradi. Turkiyada Diyanet boshqarmasi davlat binolari va uzoq muddatli ijaradagi obyektlar orqali arzon narxlarda xizmat ko‘rsatadi.
Indoneziyada esa davlat haj missiyalari katta yotoqxonalar va uzoq muddatli shartnomalar asosida faoliyat yuritadi. Eronda ayrim ziyoratchilar vaqf binolarida bepul yoki juda arzon narxlarda yashash imkoniga ega.
Qirg‘iziston tashabbusi esa to‘liq bepul yashash modeli bilan ajralib turadi. Bu loyiha nafaqat Markaziy Osiyoda, balki dunyo miqyosida ham noyob hisoblanadi.
Makkada boshlangan ushbu qurilish infratuzilmani rivojlantirish bilan birga, ma’naviy ahamiyatga ham ega. Bu tashabbus qirg‘izistonlik ziyoratchilar uchun haj va umra yo‘lini osonlashtiruvchi tarixiy qadam sifatida baholanmoqda.

В Мекке будет построен бесплатный гостиничный комплекс для киргизских паломников
В городе Мекка реализуется новый и благотворительный проект для граждан Кыргызстана. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данного проекта началось строительство бесплатного гостиничного комплекса для киргизских паломников и студентов. Об этом сообщил руководитель службы информационной политики администрации президента Кыргызстана Дайирбек Орунбеков.
Основная цель проекта — создать удобные и бесплатные условия проживания для кыргызстанцев, прибывших на хадж и умру, а также для обучающихся студентов. Отмечается, что эта инициатива реализуется при непосредственной поддержке президента Кыргызстана Садыра Жапарова.
Пока не предоставлена точная информация о сроках завершения строительства, объеме финансирования и дате ввода объекта в эксплуатацию. Тем не менее, этот проект вызывает большой интерес в обществе.
Особое внимание уделяется социальной значимости проекта, поскольку ожидается, что эта инициатива облегчит жизнь тысячам паломников. В ряде стран мира также созданы специальные места проживания для паломников.
Например, в Малайзии организация Lembaga Tabung Haji открыла гостиницы в Мекке и Медине, предоставляя паломникам льготные условия размещения. В Турции Управление по делам религии (Diyanet) оказывает услуги по доступным ценам через государственные здания и объекты, арендованные на длительный срок.
В Индонезии государственные миссии по хаджу функционируют на основе крупных общежитий и долгосрочных контрактов. В Иране некоторые паломники имеют возможность проживать бесплатно или по очень низкой цене в вакфских зданиях.
Инициатива Кыргызстана выделяется моделью полностью бесплатного проживания. Этот проект считается уникальным не только в Центральной Азии, но и в мировом масштабе.
Строительство, начавшееся в Мекке, наряду с развитием инфраструктуры, имеет и духовное значение. Эта инициатива рассматривается как исторический шаг, облегчающий путь хаджа и умры для кыргызстанских паломников.