Qozog‘istonda −38 darajagacha sovuq kutilmoqda
Qozog‘istonda yaqin kunlarda keskin sovuq ob-havo kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat meteorologiya xizmati, Kazgidromet ma’lumotlariga ko‘ra, 13–15 yanvar kunlari Novaya Zemlya hududidan sovuq antitsiklon kirib keladi. Bu haqda mahalliy axborot agentliklari xabar bermoqda.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, qish mavsumining boshlanishida havo nisbatan iliq bo‘lgan bo‘lsa-da, endi haqiqiy qish faslining sovuq kunlari boshlanadi. Ushbu sovuq antitsiklon avvaliga shimoliy hududlarga ta’sir ko‘rsatadi, so‘ng sharqiy va boshqa mintaqalarga tarqaladi.
Ob-havo prognozlariga ko‘ra, 14 yanvar kuni shimoliy hududlarda, 15 yanvar kuni esa sharqiy viloyatlarda kechasi harorat −30…−38 darajagacha pasayishi mumkin. Bu esa aholi hayotida va transport qatnovida qiyinchiliklar keltirib chiqarishi mumkin.

В Казахстане ожидается холод до −38 градусов
По данным метеорологической службы страны, Казгидромета, с 13 по 15 января с территории Новой Земли придет холодный антициклон. Об этом сообщают местные информационные агентства.
По словам специалистов, несмотря на то, что в начале зимнего сезона погода была относительно теплой, теперь начинаются холодные дни настоящей зимы. Этот холодный антициклон сначала повлияет на северные регионы, затем распространится на восточные и другие области.
Согласно прогнозам погоды, 14 января в северных регионах, а 15 января в восточных областях ночью температура может опуститься до −30…−38 градусов. Это может вызвать трудности в жизни населения и транспортном сообщении.
Кроме того, быстрое движение антициклона приведет к усилению ветра. В некоторых районах скорость ветра может достигать 28 метров в секунду.