O‘zbekiston pasporti reytingi 79-o‘ringa ko‘tarildi
Henley & Partners kompaniyasining 2025 yil yakunlari bo‘yicha tuzilgan global pasportlar reytingida O‘zbekistonning mavqeyi yaxshilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur reytingda O‘zbekiston 105 davlat orasida 79-o‘rinni egalladi. Bu ko‘rsatkich avvalgi reytingdagi 82-o‘ringa nisbatan yuqoriladi.
Bu haqda ommaviy axborot vositalari xabar bermoqda. Reyting ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarolari 62 ta davlatga vizasiz borishlari yoki vizani borib olishlari mumkin.
Ushbu natija O‘zbekistonni 79-o‘rinda Qirg‘iziston bilan bir pog‘onada joylashishiga olib keldi. Markaziy Osiyo davlatlari orasida Qozog‘iston 64-o‘rinni egallab, yetakchilik qilmoqda.
Tojikiston 85-o‘rinda qayd etilgan bo‘lsa, Turkmaniston 91-o‘rinni band etgan. Mazkur reytingda Singapur birinchi o‘rinni egallagan bo‘lib, uning fuqarolari 193 davlatga vizasiz kirish huquqiga ega.
Afg‘oniston esa ro‘yxatning oxirgi pog‘onasida joylashgan. Afg‘on fuqarolari atigi 24 davlatga vizasiz sayohat qilish imkoniyatiga ega.

Рейтинг паспортов Узбекистана поднялся на 79-е место
По итогам 2025 года в глобальном рейтинге паспортов компании Henley & Partners положение Узбекистана улучшилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
В данном рейтинге Узбекистан занял 79 место среди 105 стран. Этот показатель выше по сравнению с предыдущим рейтингом, где страна была на 82 месте.
Об этом сообщают средства массовой информации. Согласно данным рейтинга, граждане Узбекистана могут безвизово посещать или получать визу по прибытии в 62 страны.
Этот результат позволил Узбекистану занять 79 место наравне с Кыргызстаном. Среди стран Центральной Азии лидирует Казахстан, занявший 64 место.
Таджикистан занимает 85 место, а Туркменистан — 91. В этом рейтинге первое место занимает Сингапур, граждане которого имеют право безвизового въезда в 193 страны.
Афганистан же находится на последнем месте списка. Граждане Афганистана могут безвизово путешествовать всего в 24 страны.