Oltin va kumush narxi tarixiy rekordni yangiladi
12-yanvar kuni oltin narxi birinchi marta bir unsiya uchun 4 600 dollardan oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur ko‘rsatkich xavfsiz aktivlarga talab oshgani tufayli yuzaga keldi. Shuningdek, kumush narxi ham rekord darajaga yetdi.
Bu haqda Reuters xabar berdi. Grinvich vaqti bilan soat 04:10 holatiga ko‘ra, oltinning spot narxi 1,3 foizga ko‘tarilib, 4 566,80 dollarni tashkil etdi.
Kun davomida esa narx 4 600,33 dollargacha yetdi. AQShda fevral oyida yetkazib beriladigan oltin fyucherslari 1,8 foizga oshib, 4 579,10 dollarga yetdi.
Kumush narxidagi o‘sish yanada sezilarli bo‘ldi. Uning spot narxi 4,1 foizga ko‘tarilib, 83,20 dollar/unsiyaga yetdi.
Savdo jarayonida esa kumush narxi 83,96 dollarni tashkil qilib, tarixiy rekordni yangiladi. Narxlarning bunday keskin o‘zgarishiga AQSh Federal rezerv tizimi rahbari Jerom Pauellning bayonotlari sabab bo‘ldi.
U Donald Tramp ma’muriyati tomonidan Kongressdagi ko‘rsatmalar sababli unga nisbatan bosim o‘tkazilganini ta’kidlagan. Pauellning fikriga ko‘ra, bu FRTni foiz stavkalarini pasaytirishga majburlashga urinish bo‘lgan.
Mazkur xabarlar fonida AQSh dollari zaiflashdi, fond indekslari fyucherslari esa pasaydi. Bozor ekspertlari 2026 yilda Federal rezerv tizimi stavkani kamida ikki marta pasaytirishini kutmoqda.
Bu esa oltin va kumush kabi foiz daromadi keltirmaydigan aktivlarga bo‘lgan qiziqishni oshirmoqda. KCM Trade bosh tahlilchisi Tim Uotererning fikriga ko‘ra, markaziy banklarning qimmatbaho metallarga bo‘lgan talabi ortishda davom etadi.

Золото и серебро обновили исторический рекорд
Этот показатель возник из-за возросшего спроса на безопасные активы. Также цена на серебро достигла рекордного уровня.
Об этом сообщает Reuters. По состоянию на 04:10 по Гринвичу спотовая цена золота выросла на 1,3% и составила 4566,80 долларов.
В течение дня цена достигла 4600,33 долларов. Фьючерсы на золото с поставкой в феврале в США выросли на 1,8% и достигли 4579,10 долларов.
Рост цены на серебро был еще более заметным. Его спотовая цена поднялась на 4,1% и достигла 83,20 долларов за унцию.
В ходе торгов цена на серебро составила 83,96 долларов, обновив исторический рекорд. Такие резкие изменения цен вызваны заявлениями главы Федеральной резервной системы США Джерома Пауэлла.
Он отметил, что на него оказывалось давление со стороны администрации Дональда Трампа через указания в Конгрессе. По мнению Пауэлла, это была попытка заставить ФРС снизить процентные ставки.
На фоне этих новостей доллар США ослаб, а фьючерсы фондовых индексов снизились. Рыночные эксперты ожидают, что в 2026 году Федеральная резервная система снизит ставку как минимум дважды.
Это увеличивает интерес к активам, не приносящим процентный доход, таким как золото и серебро. По мнению главного аналитика KCM Trade Тима Уотерера, спрос центральных банков на драгоценные металлы продолжит расти.
Отмечается, что в условиях геополитической и финансовой нестабильности драгоценные металлы рассматриваются как надежная альтернатива активам.