Gruziya sobiq bosh vaziri korrupsiya uchun qamaldi
U noqonuniy daromadlarni legallashtirganlikda aybini tan olib, prokuratura bilan kelishuvga erishgan. Ushbu ma’lumotni podrobno.uz xabar berdi.
Garibashvili nafaqat qamoq jazosi bilan jazolandi, balki unga 1 million lari miqdorida jarima ham belgilandi. Bundan tashqari, tergov davomida musodara qilingan barcha mol-mulklar, jumladan katta miqdordagi naqd pul va qimmatbaho buyumlar davlat foydasiga olib qo‘yildi.
Mazkur hukm 2025 yil oktyabrida boshlangan keng qamrovli antikorrupsiya amaliyoti natijasida e’lon qilindi. O‘sha vaqtda 24 ta manzilda tintuv o‘tkazilgan, jumladan Garibashvili va Davlat xavfsizlik xizmati sobiq rahbari Grigol Liluashvilining uylarida ham.
Tintuv davomida 7 million dollardan ortiq naqd pul topilgani qayd etilgan. Musodara qilingan mol-mulklar orasida 200 ga yaqin zargarlik buyumlari, qimmatbaho soatlar, kolleksion kartinalar, 100 dan ortiq elektron qurilmalar va minglab sahifali maxfiy hujjatlar mavjud bo‘lgan.
Tergov xulosasiga ko‘ra, Garibashvili 2013–2024 yillarda yuqori davlat lavozimlarida faoliyat yuritgan paytida yashirin tarzda tijorat faoliyati bilan shug‘ullangan. U tushgan daromadlarni esa deklaratsiyalarda “qarindoshlardan sovg‘a” sifatida ko‘rsatgan.
Ish bo‘yicha 230 dan ortiq prokuratura va maxsus xizmat xodimi jalb qilingan bo‘lib, to‘plangan dalillar Garibashvilini tergov bilan kelishuvga borishga majbur qilgan.

Бывший премьер-министр Грузии арестован за коррупцию
Бывший премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили был приговорён к пяти годам лишения свободы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он признал свою вину в легализации незаконных доходов и достиг соглашения с прокуратурой. Об этом сообщает podrobno.uz.
Гарибашвили был наказан не только тюремным заключением, но и штрафом в размере 1 миллиона лари. Кроме того, в ходе расследования все изъятое имущество, включая крупные суммы наличных денег и ценные вещи, было конфисковано в пользу государства.
Этот приговор был вынесен по результатам масштабной антикоррупционной операции, начавшейся в октябре 2025 года. Тогда были проведены обыски по 24 адресам, в том числе в домах Гарибашвили и бывшего руководителя Службы государственной безопасности Григола Лилуашвили.
Во время обысков было обнаружено более 7 миллионов долларов наличными. Среди изъятого имущества находились около 200 ювелирных изделий, дорогие часы, коллекционные картины, более 100 электронных устройств и тысячи страниц секретных документов.
По заключению следствия, Гарибашвили в период с 2013 по 2024 годы, занимая высокие государственные должности, тайно занимался коммерческой деятельностью. Полученные доходы он указывал в декларациях как «подарки от родственников».
По делу были привлечены более 230 сотрудников прокуратуры и спецслужб, собранные доказательства вынудили Гарибашвили пойти на соглашение со следствием.