Tramp Eron namoyishchilarini qo‘llab-quvvatlashini e’lon qildi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Eron ko‘chalarida davom etayotgan norozilik namoyishlariga o‘z munosabatini bildirib, namoyishchilarga qo‘llab-quvvatlov va’da qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida e’lon qilgan bayonotida eronlik fuqarolarni aksiyalarni davom ettirishga chaqirdi va ularga yordam ko‘rsatilishini ta’kidladi. Bu haqda ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Tramp o‘z bayonotida namoyishchilarga qat’iyatli bo‘lishni maslahat berdi, shuningdek, zo‘ravonlik va azob berishda aybdorlarning ismlarini yodda saqlashga undadi. U mazkur shaxslar o‘z qilmishlari uchun javob berishini ta’kidladi.
Tramp Eron rasmiylari bilan barcha kelishuvlarni vaqtincha to‘xtatganini va yordam tez orada yetib borishini qo‘shimcha qildi. Eslatib o‘tish kerakki, Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi bundan bir kun avval Eron AQShning har qanday harakatlariga, jumladan, harbiy ssenariylarga ham tayyor ekanini bildirgan edi.
Eron bo‘ylab norozilik namoyishlari 2025 yil 28 dekabr kuni Tehrondagi “Grand-bazar”da milliy valyutaning qadrsizlanishi va iqtisodiy qiyinchiliklar sabab boshlangan. Tez orada ushbu aksiyalar boshqa shaharlarga tarqaldi.
Politsiya va xavfsizlik kuchlari bilan bo‘lgan to‘qnashuvlarda ko‘plab jarohatlanganlar qayd etilgan. 2026 yil 8 yanvarda vaziyat yanada keskinlashib, namoyishchilar avtobuslar, tez yordam mashinalari, uylar, masjidlar, shifoxonalar va banklarga o‘t qo‘ygani haqida xabarlar tarqaldi.

Трамп объявил о поддержке иранских демонстрантов
Бывший президент США Дональд Трамп выразил свою позицию по продолжающимся протестам на улицах Ирана и пообещал поддержку протестующим. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заявлении, опубликованном на его странице в социальной сети Truth Social, он призвал иранских граждан продолжать акции протеста и подчеркнул, что им будет оказана помощь. Об этом сообщили средства массовой информации.
Трамп в своем заявлении посоветовал протестующим быть решительными, а также призвал запомнить имена виновных в насилии и пытках. Он подчеркнул, что эти лица понесут ответственность за свои поступки.
Трамп добавил, что временно приостановил все соглашения с иранскими официальными лицами и помощь скоро будет доставлена. Следует отметить, что министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи днем ранее заявил, что Иран готов к любым действиям США, включая военные сценарии.
Протесты по всему Ирану начались 28 декабря 2025 года на "Гранд-базаре" в Тегеране из-за обесценивания национальной валюты и экономических трудностей. Вскоре эти акции распространились на другие города.
В столкновениях с полицией и силами безопасности зафиксировано множество пострадавших. 8 января 2026 года ситуация обострилась, появились сообщения о том, что протестующие подожгли автобусы, машины скорой помощи, дома, мечети, больницы и банки.