2025-yilda aviayo‘lovchilar oqimi 5,7 foizga oshdi
2025-yil noyabr oyida dunyo bo‘ylab aviayo‘lovchilar oqimi 5,7 foizga oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Xalqaro havo transporti assotsiatsiyasi (IATA) ma’lumotlariga tayanib xabar berildi. IATA ma’lumotlariga ko‘ra, samolyotlarning o‘rindiqlar bandligi rekord darajaga – 83,7 foizga yetgan.
Yo‘lovchi oqimidagi o‘sish asosan xalqaro qatnovlar hisobiga amalga oshdi. Xalqaro reyslar hajmi 7,7 foizga kengaygan bo‘lsa, ichki reyslarda bu ko‘rsatkich 2,7 foizni tashkil etdi.
Yo‘lovchi talabining eng yuqori o‘sish sur’ati Afrikada kuzatildi. Ichki bozorlarda Braziliya va Hindiston yetakchilik qildi, mos ravishda 9 foiz va 8 foizlik o‘sish qayd etildi.
AQSh ichki reyslarida esa 1–2 foiz atrofida pasayish kuzatildi. Yuk tashish sohasida ham ijobiy o‘zgarishlar kuzatildi.
Global yuk tashish talabi 5,5 foizga, xalqaro yuk tashish hajmi esa 6,9 foizga oshdi. Eng yuqori o‘sish Afrika aviakompaniyalari (15,6 foiz) va Osiyo-Tinch okeani mintaqasida (10,3 foiz) qayd etildi.

В 2025 году поток авиапассажиров увеличился на 5,7%
В ноябре 2025 года поток авиапассажиров по всему миру вырос на 5,7 процента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщается со ссылкой на данные Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA). Согласно данным IATA, загрузка кресел в самолетах достигла рекордного уровня – 83,7 процента.
Рост пассажиропотока в основном обеспечен за счет международных рейсов. Объем международных рейсов увеличился на 7,7 процента, тогда как внутренние рейсы выросли на 2,7 процента.
Самый высокий темп роста спроса на пассажирские перевозки наблюдался в Африке. На внутренних рынках лидировали Бразилия и Индия, где зафиксирован рост соответственно на 9 и 8 процентов.
Внутренние рейсы в США показали снижение примерно на 1–2 процента. В сфере грузоперевозок также наблюдались положительные изменения.
Глобальный спрос на грузоперевозки вырос на 5,5 процента, а объем международных грузоперевозок увеличился на 6,9 процента. Наибольший рост зафиксирован у африканских авиакомпаний (15,6 процента) и в Азиатско-Тихоокеанском регионе (10,3 процента).
Однако в Северной Америке (-1,6 процента) и Латинской Америке (-4,8 процента) наблюдалось снижение спроса.