AQSh vakili va Rizo Pahlaviy maxfiy uchrashdi
AQSh prezidenti maxsus vakili Stiven Uitkoff va Eronning 1979 yilda taxtdan ag‘darilgan shohi Muhammad Rizo Pahlaviyning o‘g‘li, shahzoda Rizo Pahlaviy o‘rtasida maxfiy uchrashuv bo‘lgani haqida Axios nashri xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv tafsilotlari ochiqlanmagan bo‘lsa-da, manbalarning ma’lum qilishicha, ular Erondagi aksilhukumat namoyishlarini muhokama qilishgan. Hozirda AQShda yashayotgan 65 yoshli Rizo Pahlaviy Erondagi norozilik harakatlarini qo‘llab-quvvatlamoqda.
U 11 yanvar kuni Fox News telekanaliga bergan intervyusida o‘zini Eronga qaytishga tayyor ekanini bildirib, Islom Respublikasini ag‘darish uchun qat’iy choralar zarurligini ta’kidladi. Pahlaviyning fikricha, u hali ham Erondagi siyosiy jarayonlarda muhim shaxs sifatida o‘z o‘rnini saqlab qolgan.
Biroq, Axios nashrining yozishicha, AQSh hukumati Rizo Pahlaviyni muhim siyosiy o‘yinchi sifatida ko‘rmaydi. Shunga qaramay, Erondagi norozilik harakati ishtirokchilarining bir qismi uni qo‘llab-quvvatlashi Tramp ma’muriyati vakillarini hayratga solgan.
Uitkoff bilan uchrashuv shuni ko‘rsatadiki, AQSh hukumati Pahlaviyning ehtimoliy siyosiy rolini qayta ko‘rib chiqishi mumkin. Erondagi ommaviy norozilik namoyishlari 2025 yil 28 dekabr kuni Tehron bozorlarida boshlangan.
Bu harakat savdogarlarning giperinflyatsiya va narxlarning keskin o‘sishiga qarshi do‘konlarini yopishi bilan boshlangan. Tez orada namoyishlar butun mamlakat bo‘ylab tarqalib, siyosiy harakatga aylangan.
Inson huquqlari tashkilotlari va G‘arb matbuoti xabarlariga ko‘ra, namoyishlar davomida yuzlab inson halok bo‘lgan. AQSh prezidenti Donald Tramp Erondagi vaziyatga nisbatan ogohlantirish berib, AQShning Eronga nisbatan yanada qat’iy harbiy choralar ko‘rishi mumkinligini ta’kidladi.
Shuningdek, AQSh Eron Islom Respublikasi bilan biznes yuritayotgan davlatlarga 25 foizlik boj joriy etdi. AQShning Erondagi diplomatik vakolatxonasi esa o‘z fuqarolarini mamlakatni tark etishga chaqirib, vaziyatning yanada murakkablashishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.

Представитель США и Реза Пехлеви провели секретную встречу
Издание Axios сообщило о секретной встрече специального представителя президента США Стивена Уиткоффа и сына свергнутого шаха Ирана 1979 года Мухаммада Резы Пехлеви, принца Резы Пехлеви. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя детали этой встречи не раскрываются, по данным источников, они обсуждали антиправительственные протесты в Иране. Сейчас 65-летний Реза Пехлеви, проживающий в США, поддерживает протестное движение в Иране.
В интервью телеканалу Fox News 11 января он заявил, что готов вернуться в Иран и подчеркнул необходимость решительных мер для свержения Исламской Республики. По мнению Пехлеви, он по-прежнему занимает важное место в политических процессах Ирана.
Однако, как пишет Axios, правительство США не рассматривает Резу Пехлеви как значимого политического игрока. Тем не менее, поддержка части участников протестного движения в Иране вызвала удивление у представителей администрации Трампа.
Встреча с Уиткоффом показывает, что правительство США может пересмотреть возможную политическую роль Пехлеви. Массовые протесты в Иране начались 28 декабря 2025 года на рынках Тегерана.
Это движение началось с закрытия магазинов торговцами в знак протеста против гиперинфляции и резкого роста цен. Вскоре протесты распространились по всей стране и превратились в политическое движение.
По сообщениям правозащитных организаций и западных СМИ, во время протестов погибли сотни человек. Президент США Дональд Трамп предупредил о ситуации в Иране и заявил, что США могут принять более жесткие военные меры в отношении Ирана.
Кроме того, США ввели 25-процентную пошлину на страны, ведущие бизнес с Исламской Республикой Иран. Дипломатическое представительство США в Иране призвало своих граждан покинуть страну, предупредив о возможном обострении ситуации.