Janubiy Koreya sobiq prezidenti uchun o‘lim jazosi talab qilindi
U noqonuniy ravishda harbiy holat joriy etish, tartibsizliklar tashkil qilish va Konstitutsiyaga zarar yetkazishda ayblanmoqda. Bu haqda ommaviy axborot vositalari xabar bermoqda.
Ma’lum qilinishicha, 2024-yil dekabr oyida Yun Sok Yol mamlakatda harbiy holat e’lon qilgan. U bu qarorni "konstitutsiyaviy tartibni himoya qilish" va "Shimoliy Koreyadan kelayotgan tahdid" bilan izohlagan.
Biroq, muxolifatdagi Demokratik partiya yetakchisi Li Je Men va parlament tomonidan bu qaror bekor qilingan. Shundan so‘ng, sobiq prezidentning faoliyati yuzasidan tekshiruv ishlari boshlangan.
Yonhap axborot agentligi bergan ma’lumotga ko‘ra, Yun Sok Yol Milliy assambleya binosini qurshab olish uchun harbiylar va politsiyani jalb qilgan. Bundan tashqari, u parlamentda o‘z farmoniga qarshi ovoz berilishiga to‘sqinlik qilgan hamda parlament spikeri va partiyalar yetakchilarini hibsga olish bo‘yicha buyruqlar bergan.
Shuningdek, sobiq prezidentning turmush o‘rtog‘i Kim Kon Hi ham hibsga olingan. U aksiyalar bilan bog‘liq manipulyatsiyalar, pora olish va saylov jarayoniga aralashishda ayblanmoqda.

Для бывшего президента Южной Кореи потребовали смертную казнь
Прокуратура Южной Кореи потребовала назначить смертную казнь бывшему президенту страны Юн Сок Ёлю. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он обвиняется в незаконном введении военного положения, организации беспорядков и нанесении ущерба Конституции. Об этом сообщают средства массовой информации.
Известно, что в декабре 2024 года Юн Сок Ёль объявил военное положение в стране. Он объяснил это решение «защитой конституционного порядка» и «угрозой со стороны Северной Кореи».
Однако лидер оппозиционной Демократической партии Ли Чже Мён и парламент отменили это решение. После этого началось расследование деятельности бывшего президента.
По данным информационного агентства Yonhap, Юн Сок Ёль привлек военных и полицию для окружения здания Национального собрания. Кроме того, он препятствовал голосованию в парламенте против своего указа и отдал приказы арестовать спикера парламента и лидеров партий.
Также была арестована супруга бывшего президента Ким Гон Хи. Она обвиняется в манипуляциях с акциями, взяточничестве и вмешательстве в избирательный процесс.