Tailandda kran qulab, 22 kishi halok bo‘ldi
Qurilish krani yo‘lovchi poyezd ustiga qulab tushishi natijasida poyezd relsdan chiqib ketdi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, hodisa oqibatida 22 kishi halok bo‘ldi, 80 dan ortiq odam jarohat oldi.
Hodisa mahalliy vaqt bilan soat 09:00 atrofida Nakxonratchasima provinsiyasida, Bangkokdan 230 kilometr shimoli-sharqda yuz berdi. Poyezd poytaxtdan Ubonratchatxani tomon harakatlanayotgan edi.
Bu hududda tezyurar temiryo‘l loyihasi doirasida qurilish ishlari olib borilayotgan edi. Shu paytda qurilish krani to‘satdan qulab, uch vagonga zarar yetkazdi.
Eng katta talafot oxirgi ikki vagonda qayd etildi, chunki qurbonlarning aksariyati aynan shu joyda bo‘lgan. Hodisa joyiga qutqaruvchilar yetib kelib, jabrlanganlarni evakuatsiya qilishga kirishdi.
Ezilgan vagonlar va siljib ketish xavfi qutqaruv ishlarini qiyinlashtirdi. Tailand sog‘liqni saqlash idoralarining ma’lumotiga ko‘ra, barcha yo‘lovchilar olib chiqilgan.
Jarohatlanganlar orasida eng kichik yoshdagi bola 1 yoshda, eng kattasi esa 59 yoshda ekani qayd etildi. Transport vaziri Pxipxat Ratchakitprakarn voqeani har tomonlama o‘rganish uchun tekshiruv boshlangani haqida ma’lum qildi.
Asosiy savol: kran qanday sabab bilan qulab tushdi? Ushbu hodisa texnik nosozlik emas, balki xavfsizlik masalalari jiddiy muhokama qilinishini talab qilmoqda.
Tailandda qurilish maydonlarida xavfsizlik muammosi avvaldan mavjud edi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2021 yilda qurilish sohasida 4 500 dan ortiq odam halok bo‘lgan yoki jarohat olgan.
Ushbu fojia xavfsizlik masalalariga jiddiy e’tibor qaratish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi. Endi esa asosiy savol shuki: bunday hodisalarning oldini olish uchun tizimli chora-tadbirlar ko‘rish mumkinmi?

В Таиланде рухнула строительная вышка, погибло 22 человека
Строительный кран рухнул на пассажирский поезд, в результате чего поезд сошел с рельсов. По предварительным данным, в результате происшествия погибло 22 человека, более 80 получили ранения.
Инцидент произошел около 09:00 по местному времени в провинции Накхонратчасима, в 230 километрах к северо-востоку от Бангкока. Поезд направлялся из столицы в сторону Убонратчатхани.
В этом районе велись строительные работы в рамках проекта высокоскоростной железной дороги. В этот момент строительный кран внезапно рухнул, повредив три вагона.
Наибольшие потери зафиксированы в двух последних вагонах, так как большинство жертв находились именно там. Спасатели прибыли на место происшествия и приступили к эвакуации пострадавших.
Раздавленные вагоны и риск смещения осложнили спасательные работы. По данным тайских органов здравоохранения, все пассажиры были эвакуированы.
Среди раненых самый младший ребенок — 1 год, а самый старший — 59 лет. Министр транспорта Пхипхат Ратчакитпакарн сообщил о начале расследования для всестороннего изучения происшествия.
Основной вопрос: по какой причине рухнул кран? Это происшествие требует серьезного обсуждения вопросов безопасности, а не списывается на техническую неисправность.
Проблемы безопасности на строительных площадках в Таиланде существовали и ранее. По статистическим данным, в 2021 году в строительной отрасли погибло или было ранено более 4500 человек.
Эта трагедия вновь подчеркнула необходимость серьезного внимания к вопросам безопасности. Теперь же главный вопрос: можно ли принять системные меры для предотвращения подобных инцидентов?