Arktika xavfsizligi: NATO ishtiroki kuchaytiriladi
Germaniya mudofaa vaziri Boris Pistorius 13-yanvar kuni Berlinda Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili Kaya Kallas bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Arktika mintaqasidagi xavfsizlikni ta’minlash maqsadida NATO va Germaniya qurolli kuchlari, ya’ni bundesverning ishtirokini kuchaytirish zarurligini ta’kidladi. Pistoriusning fikricha, Arktika mintaqasidagi vaziyat Rossiya va Xitoydan kelayotgan tahdidlar, shuningdek, AQSHning Grenlandiyaga nisbatan hududiy da’volari sababli yanada murakkablashmoqda.
Bu holat Yevropa xavfsizligiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Vazirning ta’kidlashicha, Rossiyaning Arktikadagi harbiy faolligi mintaqadagi xavflarni oshirmoqda.
U Grenlandiya, Islandiya va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi muhim dengiz yo‘llarining Shimoliy Atlantika xavfsizligi uchun strategik ahamiyatga ega ekanini alohida qayd etdi. Pistorius ehtimoliy mojaro yuzaga kelgan taqdirda, Rossiyaning ushbu yo‘llardan AQSH va Yevropani bir-biridan ajratish uchun foydalanishi mumkinligini ta’kidladi.
Shuningdek, Pistorius Arktika xavfsizligi nafaqat AQSH, balki NATO uchun ham muhim ekanini aytdi. U NATO doirasida Arktika hududini kuzatish va himoya qilishga qaratilgan qo‘shma missiyani tashkil etish tarafdori ekanini bildirdi.
Vazirning aytishicha, bu missiya suv osti, havo va boshqa hududlarda sodir bo‘layotgan voqealarni kuzatishni o‘z ichiga oladi. Ushbu fikrlar AQSHning sobiq prezidenti Donald Trampning Grenlandiyani qo‘shib olishga bo‘lgan qiziqishini yodga soladi.
Tramp Arktikadagi Rossiya va Xitoy tahdidlarini asos qilib, Grenlandiya masalasiga jiddiy e’tibor qaratgan edi. Pistorius va Trampning pozitsiyalari bir-birini to‘ldiradi, chunki har ikkisi Arktika xavfsizligi NATO uchun strategik ahamiyatga ega ekanini ta’kidlamoqda.

Арктическая безопасность: участие НАТО будет усилено
Министр обороны Германии Борис Писториус 13 января в Берлине провел встречу с Верховным представителем Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Кайей Каллас. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул необходимость усиления участия НАТО и вооруженных сил Германии, то есть бундесвера, для обеспечения безопасности в Арктическом регионе. По мнению Писториуса, ситуация в Арктике усложняется из-за угроз со стороны России и Китая, а также территориальных претензий США к Гренландии.
Это может серьезно повлиять на безопасность Европы. Министр отметил, что военная активность России в Арктике увеличивает риски в регионе.
Он особо подчеркнул стратегическое значение важных морских путей между Гренландией, Исландией и Великобританией для безопасности Северной Атлантики. Писториус отметил, что в случае возможного конфликта Россия может использовать эти пути для разделения США и Европы.
Кроме того, Писториус заявил, что безопасность Арктики важна не только для США, но и для НАТО. Он выступил за организацию совместной миссии в рамках НАТО, направленной на наблюдение и защиту Арктического региона.
По словам министра, эта миссия будет включать наблюдение за событиями под водой, в воздухе и в других областях. Эти идеи напоминают о заинтересованности бывшего президента США Дональда Трампа в присоединении Гренландии.
Трамп уделял серьезное внимание вопросу Гренландии, основываясь на угрозах со стороны России и Китая в Арктике. Позиции Писториуса и Трампа дополняют друг друга, поскольку оба подчеркивают стратегическое значение безопасности Арктики для НАТО.