Tramp: Ukrainadagi urushning to‘siqi Kiyevdir
AQSh prezidenti Donald Trampning so‘zlariga ko‘ra, Ukrainada urushni to‘xtatish va tinchlikka erishish yo‘lidagi asosiy to‘siq Moskva emas, balki Kiyevdir. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu fikrni u Reuters agentligiga bergan intervyusida bildirdi. Suhbat 14-yanvar kuni Oval kabinetda o‘tkazilgan, material esa 15-yanvar kuni e’lon qilingan.
Trampning ta’kidlashicha, Rossiya prezidenti Vladimir Putin tinchlik kelishuviga tayyor, ammo Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bunga unchalik tayyor emas. Reuters muxbirlari Trampdan “Nima uchun AQSh boshchiligidagi muzokaralar hali ham Yevropadagi eng katta mojaroni hal qila olmadi?” deb so‘raganda, u qisqacha “Zelenskiy” deb javob bergan.
Biroq bu borada batafsil izoh bermagan. Shu bilan birga, Reuters agentligi o‘z manbalariga tayanib, 2025-yil dekabr oyida e’lon qilgan ma’lumotlarida AQSh razvedkasi Putinning tinchlik haqida gapirayotgan bo‘lsa-da, urush maqsadlaridan voz kechmaganini qayd etgan.
Razvedkaning fikricha, Rossiya hali ham Ukraina hududini to‘liq nazorat qilishni maqsad qilgan. Bu baholar Yevropa davlatlarining maxsus xizmatlari tomonidan berilgan xulosalar bilan ham mos keladi.
Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful esa o‘z bayonotida Putinning muzokaralarga kirishish niyati yo‘qligini va u tinchlik muloqotidan qochish uchun bahonalar izlayotganini ta’kidlagan. Shu sababdan Yevropa mamlakatlari Rossiya tomonidan bildirilayotgan tinchlik takliflariga ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda.
Umuman olganda, hozirgi vaziyatda ikki xil qarash mavjud: Trampning fikricha, Kiyev kelishuvga sekin harakat qilmoqda, Moskva esa tayyor. Ammo razvedka va Yevropa diplomatiyasi fikriga ko‘ra, Rossiya urush maqsadlaridan voz kechmagan.
Tinchlikka erishish uchun esa shunchaki bayonotlar emas, balki aniq shartlar va kafolatlar talab qilinadi. Zero, tinchlik faqat qog‘ozdagi majburiyatlar asosida amalga oshadi.

Трамп: Преградой войне в Украине является Киев
По словам президента США Дональда Трампа, основным препятствием на пути к прекращению войны и достижению мира в Украине является не Москва, а Киев. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это мнение он выразил в интервью агентству Reuters. Беседа состоялась 14 января в Овальном кабинете, материал был опубликован 15 января.
По словам Трампа, президент России Владимир Путин готов к мирному соглашению, однако президент Украины Владимир Зеленский не настолько готов. Когда журналисты Reuters спросили Трампа: «Почему переговоры под руководством США до сих пор не смогли разрешить самый крупный конфликт в Европе?», он коротко ответил: «Зеленский».
Однако он не дал подробных комментариев по этому поводу. В то же время агентство Reuters со ссылкой на свои источники отметило в материалах, опубликованных в декабре 2025 года, что разведка США считает, что, несмотря на заявления Путина о мире, он не отказался от целей войны.
По мнению разведки, Россия по-прежнему стремится полностью контролировать территорию Украины. Эти оценки совпадают с выводами спецслужб европейских стран.
Министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль в своем заявлении подчеркнул, что Путин не намерен вступать в переговоры и ищет оправдания, чтобы избежать мирного диалога. По этой причине европейские страны относятся с осторожностью к мирным предложениям, исходящим от России.
В целом, в текущей ситуации существуют две точки зрения: по мнению Трампа, Киев медленно движется к соглашению, а Москва готова. Однако по мнению разведки и европейской дипломатии, Россия не отказалась от целей войны.
Для достижения мира необходимы не просто заявления, а конкретные условия и гарантии. Ведь мир возможен только на основе обязательств, закрепленных на бумаге.