Qozog‘istonda alkogol savdosiga qat’iy cheklovlar taklif qilindi
Qozog‘istonda alkogol mahsulotlari iste’molini cheklash va spirtli ichimliklar savdosini nazorat qilish masalasi muhokama qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Majlis deputati Magerram Magerramovning so‘zlariga ko‘ra, spirtli ichimliklar jinoyatchilikning asosiy sabablaridan biri bo‘lib, inson salohiyatini yo‘qotishga olib kelmoqda. Tengrinews.kz xabariga ko‘ra, Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlari jinoyatlarning ko‘p qismi mast holatda sodir etilishini ko‘rsatadi.
Har ikkinchi qotillik, har uchinchi zo‘rlash va bezorilik, har to‘rtinchi talonchilik aynan spirtli ichimlik iste’moli bilan bog‘liq. Bundan tashqari, yo‘l-transport hodisalari va oilaviy zo‘ravonlik holatlarining yarmidan ko‘pi ham mastlik oqibatida yuz berayotgani qayd etilgan.
Deputat voyaga yetmaganlarga oid jinoyatlar soni ortayotganini ta’kidlab, chakana savdo nuqtalarining ko‘pligi nazoratni qiyinlashtirayotganini aytgan. Shu sabab Qozog‘iston Xalq partiyasi fraksiyasi alkogol savdosiga oid qat’iy chora-tadbirlarni joriy qilishni taklif etmoqda.
Jumladan, bolalar bog‘chalari va ta’lim muassasalaridan 100 metr masofada spirtli ichimlik sotishni taqiqlash, savdo nuqtalari sonini kamaytirish, alkogol mahsulotlarini majburiy raqamli yorliqlash va onlayn savdoni to‘liq taqiqlash rejalashtirilgan. Shuningdek, alkogol faqat maxsus belgilangan joylarda sotilishi, chakana savdo 20:00 dan keyin, kafe va restoranlarda esa 22:00 dan keyin to‘xtatilishi taklif qilinmoqda.
Qayd etilishicha, hozirda Qozog‘istonda 429 ta qishloq alkogoldan butunlay voz kechgan. Masalan, Aqtobe viloyatida 33 ta, Qizilo‘rda viloyatida 18 ta, Atyrau viloyatida esa 53 ta qishloqda spirtli ichimlik savdosi taqiqlangan.
Ushbu hududlarda so‘nggi ikki yilda birorta ham huquqbuzarlik qayd etilmagani sabab, bunday tajribani boshqa joylarga ham kengaytirish rejalashtirilmoqda.

В Казахстане предложены строгие ограничения на продажу алкоголя
В Казахстане обсуждается вопрос ограничения потребления алкогольной продукции и контроля за продажей спиртных напитков. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам депутата Магеррама Магеррамова, спиртные напитки являются одной из основных причин преступности и приводят к потере человеческого потенциала. Согласно данным МВД, приведенным Tengrinews.kz, большая часть преступлений совершается в состоянии опьянения.
Каждое второе убийство, каждое третье изнасилование и хулиганство, каждое четвертое ограбление связаны именно с употреблением спиртных напитков. Кроме того, более половины дорожно-транспортных происшествий и случаев семейного насилия происходят вследствие алкогольного опьянения.
Депутат отметил рост числа преступлений, совершенных несовершеннолетними, и подчеркнул, что большое количество розничных торговых точек затрудняет контроль. По этой причине фракция Народной партии Казахстана предлагает ввести жесткие меры по продаже алкоголя.
В частности, планируется запретить продажу спиртных напитков в радиусе 100 метров от детских садов и учебных заведений, сократить количество торговых точек, ввести обязательное цифровое маркирование алкогольной продукции и полностью запретить онлайн-продажи. Также предлагается продавать алкоголь только в специально отведенных местах, прекратить розничную торговлю после 20:00, а в кафе и ресторанах — после 22:00.
Отмечается, что в настоящее время в Казахстане 429 сел полностью отказались от алкоголя. Например, в Актюбинской области запрещена продажа спиртных напитков в 33 селах, в Кызылординской области — в 18, а в Атырауской области — в 53 селах.
В этих регионах за последние два года не зафиксировано ни одного правонарушения, поэтому планируется расширить такой опыт на другие территории.