Ukrainada harbiy holat va safarbarlik uzaytirildi
Ukraina Oliy Radasi 14-yanvar kuni mamlakatdagi harbiy holat rejimi va umumiy safarbarlik muddatini yana 90 kunga uzaytirish to‘g‘risidagi qonun loyihalarini qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatlar Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy tomonidan parlamentga taqdim etilgan. Qabul qilingan qarorga ko‘ra, harbiy holat rejimi 3-fevraldan boshlab yana 90 kun davomida, ya’ni 4-maygacha amal qiladi.
Mazkur qarorni qabul qilish uchun kamida 226 deputat ovozi talab etilgan bo‘lsa, ovoz berishda 330 deputat uni qo‘llab-quvvatlagan. Shu bilan birga, umumiy safarbarlik muddati ham xuddi shu tarzda 90 kunga uzaytirildi.
Bu qarorga 312 deputat ovoz bergan. Prezident Zelenskiy ushbu masala bo‘yicha o‘z pozitsiyasini 2025-yil dekabr oyida bildirgan edi.
Unga ko‘ra, Rossiya bilan urush Ukraina yetarli xavfsizlik kafolatlarini olmaguncha yakunlanmaydi va shu sababli harbiy holat bekor qilinmaydi. Ukrainada harbiy holat Rossiyaning 2022-yil fevral oyida boshlagan keng miqyosli hujumi tufayli joriy qilingan va o‘shandan buyon amal qilib kelmoqda.
Umumiy safarbarlik haqidagi qarorlar ham aynan o‘sha davrda kuchga kirgan. Shuningdek, 2025-yil avgust oyida Ukraina hukumati 18–22 yoshdagi erkaklarga mamlakatdan chiqib ketishga ruxsat bergani haqida xalqaro ommaviy axborot vositalari xabar bergan edi.
Reuters agentligining ta’kidlashicha, ushbu yoshdagi erkaklarga chegaradan erkin o‘tishga ruxsat berilgani rasman e’lon qilingan. Xulosa qilib aytganda, Ukraina hozircha urush sharoitidagi huquqiy rejimni o‘zgartirish emas, balki uni uzaytirish yo‘lidan bormoqda.
Kelgusi 90 kun ichida mamlakat ichki safarbarlik siyosati, frontdagi holat va tashqi xavfsizlik kafolatlari bo‘yicha muzokaralar hal qiluvchi davr bo‘lishi mumkin.

В Украине продлены военное положение и мобилизация
Верховная Рада Украины 14 января приняла законопроекты о продлении режима военного положения и всеобщей мобилизации в стране еще на 90 дней. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти документы были представлены президентом Украины Владимиром Зеленским в парламент. Согласно принятому решению, режим военного положения будет действовать с 3 февраля еще 90 дней, то есть до 4 мая.
Для принятия этого решения требовалось не менее 226 голосов депутатов, однако при голосовании его поддержали 330 депутатов. При этом срок всеобщей мобилизации также был продлен на 90 дней.
За это решение проголосовали 312 депутатов. Президент Зеленский высказал свою позицию по этому вопросу в декабре 2025 года.
По его словам, война с Россией не закончится, пока Украина не получит достаточные гарантии безопасности, и поэтому военное положение не будет отменено. Военное положение в Украине было введено из-за масштабного наступления России, начавшегося в феврале 2022 года, и действует с тех пор.
Решения о всеобщей мобилизации также вступили в силу в тот период. Кроме того, в августе 2025 года правительство Украины разрешило мужчинам в возрасте от 18 до 22 лет покидать страну, о чем сообщали международные СМИ.
Агентство Reuters отмечает, что официально было объявлено о разрешении мужчинам этой возрастной категории свободно пересекать границу. В целом, Украина пока не намерена менять правовой режим военного времени, а лишь продлевает его.
В ближайшие 90 дней могут решаться вопросы внутренней мобилизационной политики страны, ситуации на фронте и гарантий внешней безопасности.