AQSh Venesuela bilan bog‘liq navbatdagi neft tankerini musodara qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Karib dengizida “Veronica” nomli tanker AQSh kuchlari tomonidan hech qanday qarshiliksiz qo‘lga olingan. Ushbu voqea AQSh prezidenti Donald Trampning Venesuela muxolifati yetakchisi Mariya Korina Machado bilan rejalashtirilgan uchrashuvi arafasida sodir bo‘ldi.
AQSh Harbiy-dengiz kuchlarining Janubiy qo‘mondonligi ma’lum qilishicha, musodara qilingan tanker AQSh tomonidan sanksiyalangan kemalar uchun belgilangan cheklovlarni buzgan. Rasmiy bayonotda Venesueladan faqat qonuniy va muvofiqlashtirilgan neft eksportiga ruxsat berilishi aytilgan.
Operatsiya tong oldi paytida amalga oshirilgan bo‘lib, hech qanday jiddiy qarshilik kuzatilmagan. Ma’lum bo‘lishicha, Guyana bayrog‘i ostida ro‘yxatdan o‘tgan “Veronica” tankeri yanvar oyida Venesuela hududiy suvlarini bo‘sh holda tark etgan.
Shunga qaramay, AQSh rasmiylari kema ilgari Venesuela neftini tashishda qatnashgan bo‘lishi mumkinligini bildirgan. So‘nggi bir oy ichida bu AQSh tomonidan musodara qilingan Venesuela bilan bog‘liq oltinchi tanker bo‘ldi.
AQSh hukumati Venesuela neft savdosiga aloqador boshqa tankerlarni ham qo‘lga olish uchun sud ruxsatnomalari tayyorlamoqda. Avval musodara qilingan kemalarning aksariyati soxta bayroqlar ostida suzgan yoki rasmiy ro‘yxatdan chiqarib yuborilgan edi.
Vashington ushbu choralarni Venesuela neft savdosini nazorat qilish va mintaqadagi vaziyatni barqarorlashtirish maqsadida amalga oshirayotganini ma’lum qilmoqda.

США конфисковали очередной танкер, связанный с венесуэльской нефтью
В Карибском море танкер под названием «Вероника» был захвачен силами США без какого-либо сопротивления. Это произошло накануне запланированной встречи президента США Дональда Трампа с лидером венесуэльской оппозиции Марией Кориной Мачадо.
Южное командование Военно-морских сил США заявило, что конфискованный танкер нарушил ограничения, установленные для судов, находящихся под санкциями США. В официальном заявлении говорится, что из Венесуэлы разрешён только законный и согласованный экспорт нефти.
Операция была проведена на рассвете, и серьёзного сопротивления не наблюдалось. Известно, что танкер «Вероника», зарегистрированный под флагом Гайаны, покинул территориальные воды Венесуэлы в январе без груза.
Тем не менее, официальные лица США заявили, что судно могло ранее участвовать в перевозке венесуэльской нефти. За последний месяц это уже шестой танкер, связанный с Венесуэлой, конфискованный США.
Правительство США готовит судебные разрешения на захват других танкеров, связанных с торговлей венесуэльской нефтью. Ранее большинство конфискованных судов плавали под поддельными флагами или были официально исключены из реестра.
Вашингтон заявляет, что эти меры предпринимаются с целью контроля за торговлей венесуэльской нефтью и стабилизации ситуации в регионе.